Montaż siatki przeciw kretom w 5 krokach – zrób to sam!

Krety potrafią prawdziwie zrujnować nasz trawnik. Jeśli był wypielęgnowany tym większa strata, konieczność wypłoszenia kreta i syzyfowa praca związana z ponownym sadzeniem kwiatów i roślin ozdobnych. Do tego jeszcze te nieestetyczne kopce na trawniku. Jeden kret w ciągu godziny potrafi przekopać 15 metrów podziemnego korytarza. Zatem w ciągu jednej doby na działce może pojawić się nie jeden kopczyk. Warto zatem po wypłoszeniu kreta, bądź sprowadzeniu profesjonalistów zwalczających te szkodniki trującym gazem, co z pewnością jest najskuteczniejszą jednak śmiercionośną metodą, postarać się by kret więcej nie przekopał się na naszą działkę i zastosować siatkę na krety. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób ją zamontować.

Krok pierwszy: wybranie odpowiedniej siatki na krety

Założenie siatki na krety wcale nie jest bardzo skomplikowane i nie trzeba angażować do tej pracy fachowców. Najpierw jednak konieczne jest wybranie odpowiedniego modelu. Siatki na krety występują w dwóch rodzajach. Są wykonane z solidnego materiału polipropylenowego odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także kwasy lub ocynkowanego metalu odpornego na korozję. Jednym z kryteriów wyboru jest cena, a drugą łatwość montażu. Siatki polipropylenowe są lżejsze i prostsze w zakotwiczeniu, a do tego równie wytrzymałe i nieco tańsze od metalowych. Warto zatem wziąć to pod uwagę dokonując wyboru.

Krok pierwszy: odchwaszczenie terenu

Na samym początku warto jest odchwaścić teren, zwłaszcza jeśli uprawiamy w nim lub chcemy uprawiać jakieś rośliny. Jeśli mamy posadzone niewielkie rośliny konieczne będzie ich odkopanie i przechowanie na czas prac w sprzyjających warunkach bądź przesadzenie w inne miejsce, gdzie nie kładzie się siatki na krety. Najprościej jest kiedy dopiero zakłada się trawnik, gdyż na tym etapie wystarczy wyrównać powierzchnię i ewentualnie usunąć jakieś chwasty jeśli zdążyły się pojawić.

Krok trzeci: ściągnięcie darni

Następnie konieczne jest zdjęcie darni z powierzchni trawnika. To jest dosyć trudne, chyba że ma się trawnik rolowany, który łatwiej się usuwa. Niemniej jednak przy odrobinie precyzji i zaangażowaniu kogoś do pomocy można sobie z tym poradzić. Oczywiście najłatwiejsza jest sytuacja, kiedy dopiero zakłada się ogród i jeszcze nie posiało się trawy.

Krok czwarty: rozłożenie i ewentualne przymocowanie siatki na krety

Samo rozłożenie siatki na krety nie jest trudne. Trzeba oczywiście umieścić ją na odpowiedniej głębokości, najczęściej jest do 10 cm, gdyż 20 cm pod trawnikiem zwykle znajdują się krecie tunele, a to uniemożliwi kretowi przekopanie się na powierzchnię, w związku z czym wycofa się i znajdzie sobie inne lokum. O ile na prostym terenie wystarczy siatkę kołkami przytwierdzić na brzegach, o tyle na bardziej pochyłym potrzebnych będzie więcej kotew, aby siatka na krety spełniała swoją rolę przez wiele lat. Z kolei pod rabatami siatka na krety powinna zostać rozłożona na głębokości 30 cm. Dzięki temu bez problemu można posadzić np. rośliny cebulowe. Trzeba również zaznaczyć, że siatka na krety nie niszczy systemu korzeniowego roślin, dzięki odpowiedniej wielkości otworom, które z kolei są na tyle małe, że kret nie ma szans się przedostać.

Krok piąty: ponowne położenie darni lub posianie trawy

Kiedy siatka jest już rozłożona i przymocowana pozostaje ponowne rozłożenie darni. Jeśli nie uszkodziło się jej przy zdejmowaniu, to nie będzie to skomplikowana czynność. Oczywiście po takich zabiegach warto trawnik podlać, aby odżył. Można mieć jednak pewność, że żaden kret nie zagości już na naszej działce. Taki sam komfort będą miały osoby, które dopiero zakładają ogród. Wystarczy, że po założeniu siatki i zasypaniu ziemią, posieją trawę i żadna „krecia robota” nigdy pojawi się w ich ogrodzie.

W ten sposób wygląda montaż siatki poziomej. W sklepach można jeszcze spotkać się z pionowymi siatkami na krety, jednak ich skuteczność nie jest tak duża, gdyż kret może się pod nią przekopać, co zniweczy włożony trud, a także poniesione koszty. Zatem warto wybrać najprostsze rozwiązanie i jeszcze na etapie budowy domu pomyśleć o aranżacji ogrodu i zamontowaniu siatki na krety. Jak wynika z powyższego poradnika nie jest to trudne zadanie i można poradzić z nim sobie samodzielnie.

Kategorie
Ogród