Mały dom – korzyści i możliwości

Mały dom czy średnie mieszkanie? To jest pytanie prawie o wszystko: o dojazdy do pracy i do szkoły, bo domy buduje się na obrzeżach miast, o konieczność zapewnienia sobie ciepła zimą, bo mieszkańcy bloków raczej się tym nie kłopoczą, o komfort i prywatność, które w domu są jednak nieporównywalnie większe niż na osiedlu. Po projekty małych domów, o powierzchni do 120 metrów kwadratowych, sięgają często inwestorzy, którzy przekonali się, że koszty budowy mogą być porównywalne z ceną zakupu mieszkania, zwłaszcza jeśli ktoś ma gdzie budować, to znaczy ma już działkę.

Mały dom jednorodzinny ma zalety i wady

Niskie koszty budowy to jedna z dwóch najważniejszych zalet realizacji projektu małego domu. Chodzi nie tylko o mniejsze ilości materiałów na stropy i ściany, a także dociepleniowych i elewacyjnych, ale także o to, że taki dom powstaje szybciej, mniej więc trzeba zapłacić ekipie budowlanej. Chociaż czy w dużym czy w mniejszym domu potrzebujemy podobnych sprzętów, to jednak w małym domu mamy najczęściej jedną lub dwie łazienki, a to już ma znaczenie, jeśli chodzi o koszty wykończenia i wyposażenia. W taki domu nie planujemy dodatkowych pomieszczeń jak pokój kinowy czy biblioteka, więc nie będą potrzebne dodatkowe meble. Drugą istotną zaletą projektu małego domu jest to, że taniej go ogrzejemy, ponieważ koszty dostarczenia odpowiedniej ilości ciepła są wprost proporcjonalne do wielkości pomieszczeń, które mamy do ogrzania. Mały dom to najczęściej dom z poddaszem użytkowym, ponieważ zmieści się on na stosunkowo niedużej, więc tańszej działce.

Pierwszą wadą, jaką zauważą użytkownicy małego domu jest mało miejsca na przechowywanie rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień. Na niewielkiej powierzchni planuje się przede wszystkim pomieszczenia niezbędne, więc w projekcie małego domu może zabraknąć składziku, a pomieszczenie na kotłownię, jeśli w ogóle będzie, będzie nieduże, tak aby wystarczyło na urządzenie grzewcze. Rozwiązaniem tego problemu jest dobre wykorzystanie tego miejsca, które mamy, czyli przestrzeni pod schodami lub pod skosami na poddaszu. Warto poradzić się architekta, jak dobrze wszystko zaplanować, aby w niewielkim domu mieszkać wygodnie jednak znaleźć miejsce na wszystko.

W małym domu możemy mieć problem z utrzymaniem porządku, ale też jest to mniejsza powierzchnia do sprzątania, często mniej łazienek. Aby dobrze sobie z tym radzić warto przyporządkować określone miejsce każdemu rodzajowi rzeczy, które pojawiają się w przestrzeni domu, bo jeśli wiadomo, gdzie jest miejsce na dany przedmiot, to rzadziej będzie on odkładany gdziekolwiek. Dobra organizacja przestrzeni i zaangażowanie wszystkich domowników to duże wsparcie w utrzymaniu porządku w domu.

Jak wybrać właściwy projekt małego domu?

Aby dobrze określić najważniejsze parametry domu, watro zacząć od potrzeb osób, które będą w nim mieszkały. Brzmi to może banalnie, ale dostępnych projektów jest tak wiele, że właściwie można znaleźć na rynku idealny gotowy projekt małego domu. Metraż i liczba kondygnacji będą zdeterminowane wielkością działki i budżetem, ale rozwiązanie wnętrza, to kluczowa sprawa dl komfortu przyszłych mieszkańców. Popularne jest projektowanie salonu, jadalni i kuchni w jednym przestronnym pomieszczeniu i faktycznie daje to poczucie przestrzeni i możliwość spędzania czasu razem, nawet kiedy poszczególne osoby zajmują się czymś innym. Nie powinniśmy jednak wybierać takiego rozwiązania, jeśli większość z domowników jest wrażliwa na kuchenne zapachy. Jeśli musimy wybierać pomiędzy prywatną łazienką gospodarzy a garderobą, przypomnijmy sobie jak wyglądają nasze poranki, czy wspólna łazienka jest bardzo okupowana i czy druga zlikwiduje częste konflikty. Na ile potrzebna jest garderoba i czy nie zastąpi jej przemyślnie zaprojektowana, nowoczesna szafa?

Mały dom może być absolutnie wystarczający i stanowi faktyczną alternatywę dla mieszkania w bloku. Możliwość przywitania prawie każdego dnia w ogrodzie i korzystania ze słońca i świeżego powietrza bez wyprawy do parku, a także brak sąsiadów za ścianą to ogromne zalety własnego domu. Warto zatem przemyśleć możliwość budowy i przejrzeć projekty małych domów oferowane przez pracownie architektoniczne.

Z500

Kategorie
Dom