Rośliny ozdobne dla początkujących ogrodników

Stworzenie ogrodu wymaga czasu i cierpliwości. Równie ważna jest późniejsza pielęgnacja roślin, aby móc utrzymać go w dobrym stanie. Są jednak rośliny, które są mało wymagające, zarówno jeśli chodzi o stanowisko, jak i późniejszą pielęgnację. Warto postawić na rośliny jednoroczne, takie jak słoneczniki, ale też wieloletnie o mniejszych wymaganiach, jak niektóre gatunki traw ozdobnych. Zawsze uniwersalnym wyborem są drzewka iglaste, które świetnie nadają się w naszym klimacie i nie wymagają wiele pracy, jeśli nie decydujemy się na przycinanie i formowanie. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam rośliny idealne dla początkujących ogrodników, które nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Z bulwiastych, postaw na krokusy

Rośliny bulwiaste pięknie kwitną, jednak wiele z nich nie jest łatwych w pielęgnacji. Konieczność nawożenia, a także rokrocznego wykopywania bulw po przekwitnięciu wymaga znalezienia na pielęgnację ogrodu sporo czasu. Do tego dochodzi odpowiednie przechowywanie aż do kolejnego sadzenia, a także dbanie, by nie rozprzestrzeniały się choroby grzybowe. Konieczne jest często sadzenie roślin cebulowych na innym stanowisku. Jednak są rośliny bulwiaste, które są mniej wymagające. Należą do nich krokusy, których bulwy mogą zimować w glebie kilka sezonów i nie ma konieczności ich rokrocznego wykopywania. Mogą pozostawać w glebie nawet kilkanaście lat. Najlepiej sadzić je na rabatach bądź w ogródkach skalnych. Powód jest prozaiczny. Jeśli posadzisz je na trawniku musisz liczyć się z tym, że koszenie będziesz mógł przeprowadzić dopiero po ich przekwitnięciu, kiedy liście już zżółkną. Warto wiedzieć, że krokusy sadzi się w połowie września. Kwitnienie przypada na przełom marca i kwietnia. Jeśli decydujesz się na wykopywanie cebulek to musisz to robić po zeschnięciu się liści w końcu czerwca lub na początku lipca. Krokusy to piękne kwiaty, jednak kwitną dość krótko, dlatego dobrze znaleźć dla nich towarzystwo, które będzie wypełniało braki po kwiatach. Mogą to być orliki i dzwonki. Można posadzić je także obok barwinka lub miodunki.

Przy oczku wodnym obsadź tojeść kropkowaną lub dąbrówkę rozłogową

Wiele osób w nowo powstałym ogrodzie decyduje się na oczko wodne. Nie jest ono trudne do wykonania, a najprościej jest wykorzystać gotową formę wykonaną z polipropylenu. Problemem dla początkujących ogrodników pozostaje dobranie odpowiedniej roślinności do obsadzenia. Dobrze może sprawdzić się tojeść kropkowana lub dąbrówka rozłogowa. Obydwie lubią zacienione stanowiska, które z wiadomych względów są polecane dla oczek wodnych. Tojeść kropkowana pokrywa się złotożółtymi kwiatami od czerwca do sierpnia. Ponieważ szybko się rozrasta i może zagłuszać inne rośliny nie warto szukać dla niej towarzystwa. Jest mrozoodporna, co jest jej dużą zaletą. Z kolei dąbrówka rozłogowa wymaga okrycia w czasie mroźnych zim, gdyż mogą przymarzać jej liście. Podobnie jak tojeść kropkowana jest niezwykle dekoracyjna, ale i ekspansywna. Jej walorem są dekoracyjne liście, które mogą mieć barwę brązowo-purpurową lub ciemnozieloną, w zależności od odmiany. Zatem po przekwitnięciu będzie dalej pięknie zdobiła ogród.

Trawy ozdobne dla początkujących ogrodników

Trawy ozdobne nie muszą być trudne w uprawie. Wystarczy zapewnić im odpowiednie stanowisko. Należy im zapewnić odpowiednią glebę żyzną i lekko wilgotną, dlatego dobrze jest sadzić je w pobliżu oczek wodnych. Niektóre wymagają bardziej słonecznego stanowiska i dobrze wyglądają na rabatach, wśród innych bylin. Trawa ozdobna z gatunku Hakonechloa świetnie sprawdza się do takiego zastosowania. Z kolei najprostszą w uprawie i w związku z tym polecaną dla początkujących ogrodników trawą ozdobną jest Miskant Chiński, który występuje w wielu dekoracyjnych odmianach. Z prostych w uprawie traw ozdobnych można wybrać również kosodrzewy sine czy też turzyce.

Wypełnij przestrzeń roślinami jednorocznymi

Dla osób, które chcą szybko cieszyć się pięknymi kwiatami polecane są rośliny jednoroczne. Wybierając słoneczniki trzeba liczyć się z tym, że bardzo szybko się rozrastają. Świetnie sprawdzą się w typowo wiejskim ogrodzie. Są źródłem smacznych nasion, jednak aby je uzyskać trzeba osłaniać słoneczniki przed ptakami gazą lub papierową torbą, kiedy stają się żółte, aż do momentu kiedy zmienią barwę na brązową i można będzie zebrać nasiona. Z pewnością wysokie kwiaty są walorem każdego wiejskiego ogrodu, tym bardziej że kwitną od czerwca aż do października. Kiedy już zakwitną można je wykorzystać również jako kwiaty cięte do wazonu. Dla początkujących ogrodników w sam raz będą również jednoroczne aksamitki. Żółte i pomarańczowe kwiaty stanowią jej niewątpliwy walor. Jeśli chcesz sadzić ją razem ze słonecznikiem, powinieneś wybrać odmianę aksamitki wzniesionej, która dorasta do metra wysokości. Aksamitki nadają się do wypełnienia pustego miejsca po roślinach cebulowych, np. prostych w uprawie krokusach. Mogą rosnąć również w towarzystwie iglaków, urozmaicając wypełniony nimi ogród. Właściwie wymagają jedynie przekompostowanej gleby i podlewania, ale nie mają wymagań co do rodzaju gleby. Ich dużym walorem jest intensywna woń.

Ogród może wyglądać pięknie nawet, jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na jego uprawę. Wyższej wymienione rośliny warto nawieść wieloskładnikowym nawozem. Są jednak wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także zanieczyszczenia powietrza.

Kategorie
Ogród