Wentylacja z odzyskiem ciepła – czym różni się od tradycyjnej?

Choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy – wentylacja budynków mieszkalnych ma ogromne znaczenie.

Wpływa nie tylko nasze samopoczucie ale również stan zdrowia. Nie można więc jej zaniedbywać. Tymczasem wielu z nas nie przywiązuje do niej należytej wagi i korzysta wyłącznie z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która niestety nie jest wolna od wad.
Tymczasem w dzisiejszych czasach możemy wykorzystać znacznie skuteczniejszą i bardziej opłacalną wentylację mechaniczna z odzyskiem ciepła. Czym różni się od tradycyjnej wentylacji? Sprawdźmy to.

Koniec pionowych kominów

Podstawową różnicą w wentylacji z odzyskiem ciepła jest brak znanych nam dobrze pionowych szybów wentylacyjnych. Zamiast kominów mamy do czynienia z zespołem rur, które leżą pionowo. To właśnie nimi wprowadzane i odprowadzane jest powietrze. Co ważne, nie dzieje się to samoczynnie. Świeże powietrze wtłaczane jest za pomocą wentylatorów. Podobnie odprowadza się je również na zewnątrz domu.

O co chodzi z tym odzyskiem ciepła?

Jednakże podstawowa różnica pomiędzy wentylacją grawitacyjną a nowoczesną wentylacją mechaniczną polega po prostu na odzyskiwaniu ciepła. W przypadku tradycyjnej metody wentylowania pomieszczeń dochodzi do sporej utraty ciepła. Wentylacja mechaniczna pozwala nam zaś na zachowanie nawet do 70 procent energii cieplnej znajdującej się w pomieszczeniu. Pozwala na to rekuperator czyli wymiennik ciepła, który zatrzymuje je z powietrza odprowadzanego na zewnątrz i przekazuje powietrzu wtłaczanemu do domu. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić.

Podsumowując, popularność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła będzie rosła. Coraz częściej jest ona wykorzystywana w nowoczesnym budownictwie. To jednak nie wszystko. Na jej montaż decydują się bowiem również osoby posiadające domy z tradycyjnymi rozwiązaniami. Jeśli ty również zastanawiasz się nad podjęciem takiego kraku konieczenie odwiedź stronę https://www.bartosz.com.pl/. Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek dotyczących projektów wentylacji i jej montażu.

Kategorie
Technologie i Materiały