Napędy do bram – jak uniknąć błędów?

Wybór napędu do bramy garażowej, skrzydłowej lub przesuwnej zależy od kilku istotnych czynników. Zanim podejmiesz decyzję warto abyś dowiedział się jakie problemy mogą pojawić się w procesie wyboru odpowiedniego napędu do bramy. Wymaga to udzielenia odpowiedzi na kilka pytań.

Jak często napęd do bramy będzie w użyciu?

Częstotliwość użycia napędu do bramy jest skorelowana z jego żywotnością. Znaczenie w tym wypadku ma pojęcie “cyklu na dobę”. Posługiwać się będziemy wartością średnią. Dla przykładu: jeśli jeden dzień w tygodniu będziemy używać napędu do bramy 6 razy, a w pozostałe dni tygodnia będziemy używali go tylko 2 razy, to średnia użycia napędu do bramy wynosi 3 cykle/dobę. Powinieneś być przygotowany na to pytanie ze strony sprzedawcy napędów do bram. Odpowiedź należy uzależnić od rodzaju napędu do bramy, który będzie odpowiadał twojemu zapotrzebowaniu.

I tak – jeśli napęd do bramy, którego potrzebujesz będzie otwierał bramę dziesiątki razy na dobę powinieneś nabyć napęd do bramy najwyższej klasy. Dotyczy to tych przypadków kiedy napęd do bramy używany będzie np. na parkingu pod blokiem administrowanym przez wspólnotę mieszkaniową. Istotne znaczenie ma pamięć sterownika. Pozwala ona aby automat zapamiętał określoną ilość pilotów.

Jeżeli poszukujesz napędu do bramy, który zamierzasz zainstalować na swojej działce, gdzieś za miastem gdzie bywasz raz w tygodniu lub rzadziej, powinieneś skoncentrować uwagę na napędach niższej klasy. 

Czy w miejscu instalacji napędu do bramy jest dostęp do przewodów elektrycznych?

Ponieważ instalacja napędu do bramy nie powinna wiązać się z koniecznością rozkopania trawnika, czy zdejmowania kostki brukowej warto zadbać aby ziemny przewód zasilający napęd znajdował się na miejscu. Oczywiście ma to znaczenie tylko wtedy jeśli napęd ma być zasilany tradycyjnie. Zalecane jest również zastosowanie skrętki komputerowej. Pozwoli to w przypadku pojawienia się takiej potrzeby wykorzystanie skrętki do dzwonka, fotokomórek czy wideodomofony. Kabel powinien być ułożony pomiędzy końcowymi słupkami montującymi bramę. Dotyczy to wszystkich bram skrzydłowych i ma związek z zasilaniem skrzydła w napędach tego rodzaju. Wielu istotnych aspektów technicznych dowiecie się pytając specjalistę pod adresem https://www.eltrox.pl/salony gdzie można skorzystać z salonu będącego najbliżej miejsca zamieszkania aby ułatwić ustalenie terminu wizji lokalnej.

Jeżeli nie dysponujemy dostępem do prądu do zasilania napędu do bramy możemy wykorzystać niewielką baterię słoneczną (np. 5W) oraz akumulator żelowy (np. 5Ah). Większość napędów do bram skrzydłowych zasilanych jest bowiem niskim napięciem i nie wymaga dużej mocy. 

Rozmiar i waga – jaki napęd do bramy?

Waga bram skrzydłowych oscyluje pomiędzy 20 a 50 kilogramami. To waga jednego skrzydła. W tym wypadku dla wyboru napędu do bramy znaczenie ma również czy brama skrzydłowa jest “pełna” czy przewiewna (chodzi o ilość sztachetek).

Waga bramy garażowej to standardowo ok. 50 kilogramów. Bramy przesuwne są najcięższe. Ich waga to najczęściej przedział od 150 do 200 kilogramów (dla bramy 4 metrowej). Zasada jest taka, że moc napędu do bramy wiąże się ściśle z ciężarem bramy. Im brama cięższa tym napęd powinien być szybszy. Warto o tym pamiętać. To wydłuż jego żywotność, a nam zaoszczędzi kosztów wymiany napędu do bramy lub kosztów jego naprawy. 

Jakie funkcje zwiększają żywotność napędu do bramy?

Funkcje, które zwiększają żywotność napędu do bramy to miękki start i stop, które zwiększają żywotność części mechanicznych. Poza tym konieczne okazać się może zabezpieczenie przeciw-przeciążeniowe oraz możliwość awaryjnego wyjścia w przypadku awarii prądu. Specjaliści zalecają również aby nasz napęd do bramy posiadał lampy ostrzegawcze.

Z jakich funkcji napędu do bramy mogę zrezygnować?

Jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem warto abyś wiedział, że twój napęd do bramy nie musi posiadać funkcji uruchamiania zewnętrznego, akumulatora podtrzymującego automat w przypadku braku napięcia w sieci, funkcji furtki, która umożliwia otwarcie tylko jednego skrzydła bramy oraz funkcji otwierania kluczykiem i elektrozamka. 

Na co warto zwrócić uwagę wybierając napęd do bramy – podsumowanie

Wybierając napęd do bramy warto zwrócić uwagę na to:

  • czy napęd do bramy jest objęty gwarancją i posiada autoryzowany serwis
  • czy dostępne jest natychmiastowe wsparcie techniczne np. przez telefon
  • czy sprzedający lub serwisant napędu do bramy są w stanie zapewnić kompetentne wsparcie w języku polskim
  • czy napęd do bramy ma dobre opinie wśród użytkowników
  • czy sprzedawca, producent napędu do bramy cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników
Kategorie
Technologie i Materiały