Kominy wentylacyjne i spalinowe

W budynkach mieszkalnych musi być zapewniona odpowiedniej jakości wymiana powietrza na świeże. Poprawia to komfort użytkowania pomieszczeń oraz zapewnia stały dostęp powietrza z zewnątrz budynku.

Dużą rolę odgrywa, to jeżeli obiekt będzie posiadał kotłownie lub inne urządzenia podgrzewające wodę za pomocą płomienia. Zużyty tlen musi być uzupełniony przez wentylację.

Budowa kanału

W nowo budowanych obiektach takie instalacje stawiane są z elementów. Specjalne pustaki ceramiczne pozwalają na szybką budowę dowolnej ilości kanałów wentylacyjnych. Wszystkie ustalenia muszą być zgodne z projektem budowlanych. To ułatwia adaptację pomieszczeń w późniejszym czasie. Dzięki powtarzalnym wymiarom nie zajmują one dużo miejsca, co jest ważne przy mieszkaniach o małym metrażu.

Uniwersalny komin

Jeżeli istnieje konieczność połączenia komina spalinowego z wentylacyjnym, można użyć gotowych rozwiązań. Systemy kominowe to specjalnie zaprojektowane modułowe konstrukcje pozwalające budować jednocześnie dwa rodzaje kominów. Jeden jest spalinowy z wkładką ceramiczna. W tym samym pustaku mogą być oddzielne kanały przeznaczone do wentylacji. Jeżeli jest ich za mało, można dołożyć kolejne pustaki do doprowadzenia powietrza do budynku. Najczęściej wykonane są z keramzytu, co pozwala na obniżenie ich wagi przy dużej wytrzymałości na ściskanie. Tak zbudowany komin będzie dobrze odprowadzał spaliny z pieca oraz dostarczał powietrze do pomieszczeń.

Lekkie konstrukcje do wentylacji

Jeżeli potrzebujemy lżejszych konstrukcji przeznaczonych tylko do wentylacji, możemy użyć elementów silikatowych lub ceramicznych. Pustaki wentylacyjne często mają rozmiar dostosowany do wymiaru innych materiałów budowlanych. Po wymurowaniu takiego przewodu wentylacyjnego powinniśmy wyznaczyć miejsce montażu kratki wentylacyjnej. Można używać modeli standardowych lub z możliwością regulacji ilości przechodzącego przez nie powietrza. Na kominie ponad pokryciem dachowym, również należy umieścić zabezpieczenia w postaci kratki, aby uniemożliwić wpadanie do kanału zanieczyszczeń i innych elementów mogących powodować pogorszenie jego parametrów wentylacyjnych. Mogą to być liście lub gałęzie spadające z drzew rosnących w pobliżu budynku.

Kategorie
Technologie i Materiały