Jaki rodzaj pustaków jest najlepszy do budowy komina?

Projektując i budując samodzielnie nowy dom trzeba wziąć pod uwagę ogromną ilość zmiennych. Jedną z nich jest materiał, z jakiego będą wykonane kanały spalinowe i wentylacyjne oraz najbliższe ich otoczenie. W przypadku wyboru pustaków, musimy postawić na ich określony typ, ponieważ nie każdy nadaje się do obudowy przewodów kominowych, które mogą osiągać bardzo wysokie temperatury.

Przewody wentylacyjne
Jeżeli dany przewód pełni tylko funkcję wentylacyjną, nie musimy się aż tak bardzo przejmować. Temperatura powietrza nigdy nie będzie tam bowiem wyższa niż nieco ponad 30 stopni. Powoduje to, że teoretycznie można wykonać przewód praktycznie z dowolnego typu pustaka. Niemniej dobrym pomysłem jest stosować specjalnie przeznaczone do tego celu pustaki kominowe, które mają zwiększoną odporność między innymi na wilgoć. Ta bowiem może się bardzo łatwo pojawić w systemie wentylacyjnym i dobrym pomysłem jej ochrona ścianek przed nią. Specjalne rodzaje pustaków przeznaczone do stosowania jako obudowa przewodów kominowych są zbudowane z domieszek, które skutecznie chronią strukturę budulca przed erozją, wżerami i postępującym osłabianiem.

Przewody kominowe
W przypadku stosowania pustaków wokół przewodów odprowadzających dym z pieca centralnego ogrzewania bądź z kominka, ewentualnie gorące spaliny z piecyka gazowego, należy wybrać jeszcze inny rodzaj pustaka. Tutaj zwyczajne absolutnie się nie nadadzą, przede wszystkim dlatego że nie są odporne na wysokie temperatury, a także mogą przepuszczać spaliny do pomieszczeń, które sąsiadują z kominem. Po pewnym czasie zaczną się zwyczajnie kruszyć i całym komin rozpadnie się. Do powyższych celów dobrze nadają się natomiast pustaki ceramiczne, które są niedrogim ale bardzo mocnym i trwałym budulcem kominów. Posiadają wszystkie niezbędne do tego właściwości, co sprawia że używa się ich powszechnie w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym.

Wiemy już w jaki sposób można tworzyć przewody kominowe z pustaków. Trzeba dobrać ich odpowiedni rodzaj, tak by mogły pokazać wszystkie swoje możliwości. Pamiętajmy, że zwykłe kanały wentylacyjne dobrze jest budować z klasycznych pustaków kominowych, jednak przewody spalinowe musza już być wykonane z wytrzymałej odmiany ceramicznej.

Kategorie
Technologie i Materiały