Jak szukać projektu domu jednorodzinnego?

Projekt domu to ważny krok na drodze do własnych czterech kątów. Aby okazał się strzałem w dziesiątkę, dobrze jest właściwie przygotować się do jego wyboru. Przede wszystkim warto najpierw rozejrzeć się za działką, gdyż np. lokalizacja, wielkość czy usytuowanie będą rzutować na pewne cechy projektu, które trzeba będzie uwzględnić przed jego zakupem. Dobrze jest również oszacować wielkość budżetu na budowę, aby wstępnie zweryfikować marzenia z możliwościami. W przypadku wątpliwości, zawsze warto porozmawiać ze specjalistą – np. projektantem przygotowującym dokumentację do pozwolenia na budowę. Jednak na samym początku wystarczy zwykle zastanowić się nad pewnymi fundamentalnymi kwestiami. Poniżej podpowiadamy, jak szukać projektu, aby wybór okazał się satysfakcjonujący.

Projekt domu musi pasować na działkę

Zanim kupi się projekt, dobrze jest znać docelową lokalizację budowy domu. Ale wcale nie trzeba być właścicielem ziemi, aby sprawdzić co będzie można na niej wybudować. Wystarczy udać się do miejscowego urzędu gminy i poprosić o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, gdzie można łatwo sprawdzić czy działka posiada status budowlanej oraz jaki rodzaj zabudowy tam przewidziano (m.in. jednorodzinną, wielorodzinną, bliźniaczą, szeregową, jakiej wysokości mogą być budynki, jaki mają mieć dach, gdzie przebiega linia zabudowy itp.).

Jeśli dana miejscowość nie posiada uchwalonego planu miejscowego, można wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla danej posesji. Urzędnicy nawiązują zwykle do okolicznej zabudowy, zatem wystarczy się rozejrzeć dookoła, aby wstępnie ustalić czy w danym miejscu uda się wybudować wymarzony dom (np. jeśli w sąsiedztwie stoją wyłącznie domy z dwuspadowym dachem to może być trudno uzyskać pozwolenie na budowę domu piętrowego z dachem płaskim).

Dla projektu ważne będą również takie informacje jak wielkość (wymiary) działki, jej usytuowanie względem stron świata (z uwzględnieniem od której strony można zrobić wjazd) oraz dostęp do mediów (np. przy braku sieci kanalizacyjnej trzeba będzie na działce zaplanować szambo).

Rozłożyste domy parterowe będą wymagały większej powierzchni, natomiast zwarte bryły domów parterowych z użytkowym poddaszem uda się zmieścić na mniejszej działce. Coraz popularniejsze projekty domów piętrowych wymagają zaś dodatkowego sprawdzenia możliwości przewidzianych przez planistów, gdyż ich wysokość lub rodzaj dachu może okazać się przeszkodą w realizacji marzeń o takim domu.

Budowa musi zmieścić się w budżecie

Budowa domu to duża inwestycja finansowa, więc trzeba ją dobrze zaplanować. Kolejnym ważnym krokiem (zaraz po wyborze działki) jest wybór projektu domu. Można wybierać spośród projektów gotowych, inaczej katalogowych lub zamówić projekt indywidualny.

Projekt szyty na miarę (indywidualny) powinien idealnie pasować do potrzeb i budżetu, pod warunkiem jednak, że współpracy podejmuje się profesjonalista z doświadczeniem. Wtedy można liczyć na realną pomoc architekta w rozpoznaniu potrzeb, dopasowaniu funkcji domu do trybu życia rodziny oraz dobraniu takich rozwiązań projektowych i materiałowych, aby odzwierciedliły możliwości budżetu inwestorów. Projekty indywidualne nie są jednak tanie, co jest szczególnie istotne dla inwestorów, którzy liczą się z kosztami.

Szczególnie wtedy (choć nie tylko) warto rozejrzeć się wśród oferty projektów domów z katalogów, które są niedrogie, szybko dostępne i sprawdzone przez innych budujących. W Internecie można znaleźć bardzo różne projekty domów – o różnej wielkości, w różnym stylu i w różnej cenie. Na pewno nie należy decydować o kupnie projektu kierując się wyłącznie promocyjną ofertą lub niższą ceną dokumentacji. Wybierane rozwiązania muszą przede wszystkim odzwierciedlać codzienne potrzeby użytkowe i pasować funkcjonalnie do stylu życia przyszłych mieszkańców. Upatrzony projekt musi też wpisywać się z wytyczne planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy oraz w założenia budżetowe (należy do niego dobrać materiały i technologie). Projekty gotowe mają zwykle przygotowane kosztorysy, które pozwalają zorientować się z poziomie kosztów budowy danego domu.

Trzeba szukać projektu, który wpisuje się w indywidualne preferencje, pasuje do działki i posiada kosztorys odpowiadający założeniom budżetu. Wtedy można oczekiwać satysfakcji.

Kategorie
Dom