Jak powinno wyglądać planowanie układania kostki brukowej?

Betonowa kostka brukowa stanowi jeden z częściej używanych materiałów, z których wykonywane są nawierzchnie w ogrodach. Układanie kostki brukowej nie jest bardzo skomplikowaną czynnością, jednakże trzeba przestrzegać kilku zasad.

W niżej napisanym artykule podpowiadamy w jaki sposób układać kostkę brukową.

Zanim przystąpimy do układania kostki brukowej na pewno musimy określić, jak duża będzie nawierzchnia, na której mamy zamiar ją ułożyć. Bardzo ważne jest również, na jakie obciążenia będzie narażone wybrane przez nas miejsce – czy będą to na przykład alejki, po których będzie się spacerowało. Od tego właśnie zależy rozmiar, a także grubość użytego materiału.

Nie zaleca się planowania użycia większych płytek na wąskich, jak i krętych ścieżkach, ani także drobnej kostki na dużo większych powierzchniach. Z kolei grubość materiału, którego użyjemy zależy od natężenia ruchu, jak i od ciężaru. Im intensywniejszy będzie ruch i im cięższe będą przejeżdżające pojazdy, tym dużo grubszą kostkę brukową musimy zastosować.

W jaki sposób powinna być układana kostka brukowa, aby nie pojawiły się żadne niespodzianki ?

Zanim zaczniemy układać kostkę brukową, warto jest przygotować sobie projekt nawierzchni. Dzięki niemu wyliczymy odpowiednie zapotrzebowanie na kostkę, przy braniu pod uwagę nadwyżki na zrobienie docinek. Kiedy planujemy ilość użycia kostki brukowej, warto jest brać pod uwagę zakupienie znacznie większej ilości materiału.

Musimy mieć bowiem na uwadze, że między kostkami mogą wystąpić różnice w kolorystyce, co nie jest niczym dziwnym. Jest to bowiem produkt w pełni naturalny, dlatego też czasami wystarczy użyć zupełnie innego odcienia piasku do produkcji, albo też inne warunki atmosferyczne, aby odcienie kostek różniły się nieznacznie od siebie.

Dlatego musimy kupić większą ilość materiału. Jego nadwyżkę będziemy mogli z powodzeniem użyć podczas wykonywania pozostałych części nawierzchni, albo też do wymiany uszkodzonych części w niedalekiej przyszłości. Natomiast, jeśli zabraknie nam materiału, istnieje spore ryzyko, że kupiona kostka będzie miała zupełnie inny odcień. Dlatego też powinniśmy planować ilość kostki brukowej z dodatkowym jej zapasem.

Kategorie
Technologie i Materiały