Zastosowanie blaszanych pokryć – czy są przeznaczone tylko do dachów?

Pokrycia z blachy kojarzą nam się z reguły z dachami. To właśnie na szczytach domów można zaobserwować blaszane dachówki o przeróżnych kształtach i kolorach. Okazuje się jednak, że tego typu elementy znajdują również inne, bardzo przydatne zastosowania.

Blachodachówka to pokrycie powstałe na skutek stopienia i uformowania stali, a następnie nakładania powłok w postaci poliestru, cynku czy plastizolu. Nie o samych blachodachówkach będziemy jednak mówić. Na rynku istnieje jeszcze kilka rodzajów pokryć blaszanych dobrze spisujących się zarówno w roli dachu, jak i innych elementów.

Zaczynając od dachu

Poruszając temat pokryć z blachy nie można nie wspomnieć o ich głównym przeznaczeniu, jakim jest dach. Materiały te są wybierane na szczyty budynków bardzo często, a spowodowane jest to ich licznymi zaletami. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, jak lekkie są ich arkusze. Do położenia wystarczy tylko konstrukcja najprostszej więźby i nie ma konieczności jej umacniania. Standardowo przyjmuje się, że waga blachy na średniej wielkości dachu to około trzy tony.

Wspomnieć trzeba również o łatwości montażu i przewozu tego typu pokryć. Na dach możemy umieścić zarówno blachodachówki, jak i blachy płaskie czy trapezowe. Niemalże we wszystkich sklepach mamy możliwość kupna blachy o różnych grubościach i w przeciekawych kolorach. Ważna jest przede wszystkim innowacyjność, szeroki wybór kształtów i w porównaniu do cięższych pokryć dachowych bardzo niska cena.

Hale produkcyjne i garaże

Być może mamy obok swojego domu blaszany garaż lub przejazdem widzieliśmy kiedyś dużą halę produkcyjną. Wszystkie te budowle są również pokryte blachą. Do tego celu służy głównie blacha trapezowa, a jej grubości dostosowujemy do rozmiaru obiektu.

Blachy trapezowe posiadają określone profile i oznaczenia. Oznaczenia najniższe, takie jak T4, T7 czy T14 służą głównie do dachów budynków o niewielkich rozmiarach oraz do tworzenia elewacji w garażach. Nieco większe rozmiary, bo już T18 świetnie sprawdzą się na dachach obszerniejszych budynków, a najwyżej gabarytowe T35 i T55 są już tworzone typowo pod elewację ogromnych hal przemysłowych i magazynów. Trzeba wziąć pod uwagę wybór tylko tych blach, które zostały wcześniej poddane procesowi cynkowania. Bez tego materiał może zacząć szybko rdzewieć i po krótkim czasie trzeba będzie go niestety wymieniać.

Elewacje budynków mieszkalnych i ogrodzenia budowlane

Zastosowanie blachy możemy znaleźć też na naszych domach z wyłączeniem dachu. Okazuje się, że coraz modniejsze stają się budynki mieszkalne, na których zamiast tynku i koloru pojawia się blacha płaska. Ta zdecydowanie wielkimi krokami wkroczyła na rynek pokryć i oprócz dachów przejęła również elewację. Na rynku również istnieje dowolność odnośnie grubości materiału, a także spory zakres dostępnych kolorów.

Wrócić trzeba jeszcze do blachy trapezowej, której zastosowanie można spotkać na terenie budowy większych obiektów. Do zagradzania placu budowy i minimalizowania możliwości wtargnięcia na jej teren blacha trapezowa o profilu T18 sprawdzi się doskonale.

Kategorie
Technologie i Materiały