Wzmacnianie koloru kamienia impregnatem.

Zestawienie różnic składu impregnatów do kamienia naturalnego, których zadaniem jest intensyfikowanie koloru.

Wzmacnianie koloru kamienia impregnatem. Jakie są różnice między impregnatami?

Każdy impregnat do kamienia naturalnego czy sztucznego daje różny rezultat, a ich zróżnicowanie na rynku jest tak duże, że wybór często staje się loterią a nie świadomą decyzją.

Impregnaty do kamienia z efektem mokrego.

Jakie impregnaty (ze względu na skład) spotykamy na polskim rynku:

Impregnaty mokry kamień – zawierające naftę kosmetyczną
Powszechny składnik zwłaszcza u niemieckich i włoskich firm produkujących impregnaty. Nafta kosmetyczna to nic innego jak odaromatyzowany (bezzapachowy) wolno parujący rozpuszczalnik, który wprowadzony w powierzchnię może się utrzymywać nawet przez kilkanaście miesięcy dając tzw „mokry efekt kamienia”. To, że czegoś nie czuć, to nie znaczy, że nie paruje – przez co wewnątrz pomieszczeń może powodować utrudnienia w funkcjonowaniu (zapach może utrzymywać się kilka dni). Na zewnątrz pomieszczeń okres utrzymywania się w powierzchni nafty znacznie się obniża ponieważ nagrzewanie powierzchni i dobra cyrkulacja powietrza wzmagają odparowanie. A więc tak czy inaczej efekt z czasem samoistnie słabnie.

Impregnaty do kamienia zawierające żywice syntetyczne.
Przeważnie są to żywice akrylowe lub rzadziej (ze względu na cenę) żywice poliuretanowe. Faktycznie pozwalają one na widocznie intensywne pogłębienie koloru powierzchni kamienia, ale mają dwie główne wady. Są stosunkowo mało odporne na działanie promieniowania UV, ale przede wszystkim zaklejają pory materiału (uniemożliwiając mu oddychanie), pozbawiając powierzchnię naturalnej paroprzepuszczalności. W przypadku materiałów słabszych, mocno porowatych jest to bardzo niebezpieczne dla powierzchni zwłaszcza na zewnątrz pomieszczeń i może powodować odspojenie zewnętrznej zaimpregnowanej warstwy materiału.

Impregnaty z efektem mokry kamień zawierające oleje.
Prawdopodobnie najprostszy i amatorski sposób pozwalający uzyskać jedynie wizualny efekt mokrej powierzchni to natłuścić. Najczęściej składnikiem są oleje rozpuszczone w rozpuszczalniku, (bywają przypadki, że „domowymi” sposobami chcąc osiągnąć ten sam efekt niektórzy stosują czysty olej, argumentując, że „przynajmniej nie śmierdzi”, jednak o błędnej decyzji przekonują się po fakcie). W każdym razie rozwiązanie w mirę bezpieczne dla ludzi i dla powierzchni impregnowanej. Nie będzie jednak zbyt trwałe, a przy zmywaniu detergentami szybko odtłuścimy taką powierzchnię i efekt zniknie prawie natychmiast a doprowadzenie powierzchni do użyteczności jest bardzo trudne. Oleje jednocześnie źle reagują na podłożach alkaicznych takich jak beton i a ich struktura bardzo szybko ulega zdegradowaniu. Zastosowanie zatem takich impregnatów opartych o oleje jest nietrwałe, problematyczne i szkodliwe.

Impregnaty silikonowe
Wśród dostępnych rozwiązań to wydaje się być najbezpieczniejsze. Powodów jest kilka: taki impregnat nie odparowuje, nie zatyka całkowicie porów materiału i będzie stosunkowo trwałe w porównaniu do nafty czy olejów. Są też pewne ograniczenia w działaniu. Silikony są głównie hydrofobowe – czyli blokują wsiąkanie wyłącznie wody, tak więc wewnątrz pomieszczeń, np. w kuchniach, łazienkach ale i na zewnątrz np. na tarasach dadzą wyłącznie częściową ochronę. Co prawda można znaleźć „silikonowe pogłębiacze koloru” zabezpieczające jednocześnie przed olejami ale można odnieść wrażenie, że to nie do końca pełen skład zawartości impregnatu. Tak więc wygląda na to, że oprócz wiedzy czaami należy zdobyć też opinię osób, które zastosowały dany impregnat na tej samej powierzchni.
Materiał opracowany z sklepem: https://impregnatdokamienia.pl/

Impregnaty intensyfikujące kolor kamienia należy dobierać także do powierzchni i struktury, którą chcemy zaimpregnować. Inne impregnaty wybierzemy do kamienia szorstkiego, płomieniowanego (np granitu), czy młotkowanego a zupełnie inne impregnaty należy zastosować gdy powierzchnia kamienia jest gładka, polerowana (jak np. w blatach kuchennych z kamienia lub schodach). W naszych testach, które przeszły pozytywnie próby czasu, jakości i trwałości w ofercie pozostały impregnaty Akemi, Consil i Remmers.

Kategorie
Technologie i Materiały