Wskazówki dotyczące wyboru rodzaju dachu

W trakcie wybierania projektu domu warto zwrócić szczególną uwagę na dach. To jeden z najważniejszych elementów zewnętrznych, który określa styl budynku nawet w większym stopniu niż elewacja. Kształt dachu ma wpływ na ergonomiczność budynku, ogólny koszt budowy domu i funkcjonalność poddasza użytkowego. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego dachu jest tak ważny.

Dach powinien być wytrzymały, odporny na skrajne warunki atmosferyczne i funkcjonalny. To w końcu inwestycja na lata, dlatego nie warto oszczędzać na jego budowie. Sam wygląd dachu zależy od wielu czynników – tych niezależnych od nas (ustalonych w MPZP) i tych, na które masz wpływ.

Wyróżniamy następujące popularne rodzaje dachów:

 • jednospadowy,
 • dwuspadowy,
 • czterospadowy,
 • wielospadowy,
 • płaski.

Zanim wybierzesz dach

 • Po pierwsze: Kształt dachu powinien być zgodny z wymogami zawartymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzeni. Zanim zdecydujesz się na projekt domu, powinieneś sprawdzić, jakie masz możliwości. Jeśli działka nie jest objęta planem, należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
 • Po drugie: Konstrukcja i rodzaj dachu powinny być dopasowane do warunków atmosferycznych na danym terenie. Oznacza to, że na otwartej przestrzeni powinno się mieć na uwadze silne wiatry (tutaj idealny będzie dach płaski), a w górach – częste i obfite opady śniegu (im bardziej stromy dach, tym lepiej).
 • Po trzecie: Prościej oznacza taniej. Ta zasada sprawdza się również w przypadku dachów. Im prostsza konstrukcja, tym mniej materiałów i pracy, a co za tym idzie – niższe koszty budowy domu. Dach dwuspadowy będzie zatem kosztował o wiele mniej niż wielospadowy.

Dach jednospadowy

Dach jednospadowy jest dość podobny do dachu płaskiego i najczęściej wieńczy nowoczesne domy lub dobudówki i garaże. Kąt nachylenia dachu zależy od tego, czy poddasze będzie użytkowe. Jeśli tak, kąt powinien być dużo większy. Ze względu na proste wykonanie jednospadowy dach nie wiąże się z wielkimi wydatkami.

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy (dwupołaciowy) to najpopularniejsze i niedrogie rozwiązanie, które daje możliwość zaadaptowania poddasza na użytkowe. Ten rodzaj dachu pojawia się jako często proponowane rozwiązanie w projektach domów jednorodzinnych. Dwuspadowy dach doskonale spełnia zadanie ochronne, ponieważ woda deszczowa i śnieg łatwo z niego spływają. Ten najprostszy rodzaj dachu ma szereg zalet:

 • niskie koszty budowy,
 • dodatkowa przestrzeń na poddaszu,
 • łatwe pokrycie dachu i ułatwiony montaż rynien,
 • możliwość dobudowania do budynku wiaty lub garażu,
 • sprawne odprowadzanie wody deszczowej i śniegu,
 • łatwiejsza wentylacja między okryciem dachowym a wiatroizolacją,

Dach o jak najmniejszej liczbie załamań – szczególnie dwupołaciowy – będzie najbardziej energooszczędny, co oznacza, że ciepło nie będzie przez niego uciekać w dużym stopniu, a koszty utrzymania domu będą mniejsze.

Sprawdź projekty z poddaszem użytkowym od pracowni Dobre Domy.

Dach czterospadowy

Dach czterospadowy to już bardziej fantazyjne, czasochłonne i skomplikowane rozwiązanie, a co za tym idzie – droższe. Ten rodzaj dachu nadaje się idealnie do budynków z poddaszem funkcjonalnym, chociaż daje mniejszą powierzchnię użytkową niż popularny dach dwuspadowy. Dach czterospadowy przyjmuje różne formy:

 • namiotowy – niewielki kąt nachylenia połaci (4 trójkąty), najlepszy do domów piętrowych i prostych brył,
 • kopertowy – duży kąt nachylenia połaci (2 w kształcie trapezów, 2 w kształcie trójkątów), idealnie sprawdzi się w domach nawiązujących się do tradycyjnej, zabytkowej architektury.

Pamiętaj jednak, że dom z dachem czterospadowym nie będzie miał ścian szczytowych. To sprawia, że poddasze będzie mniej ustawne, mniejsze i wymagające lepszego doświetlenia. Właśnie dlatego najczęściej dach czterospadowy jest wykorzystywany w rozłożystych domach parterowych.

Dach wielospadowy

Dach wielospadowy to duży wydatek, a przestrzeń mieszkalna w nim jest najmniej funkcjonalna. Budowa dachu wielopołaciowego to duży koszt – zarówno konstrukcja więźby dachowej, jak i pokrycie dachu (liczne kosze dachowe, grzbiety, kalenice) wymaga sporych funduszy.

Dach płaski

Niektórym kojarzy się z dawnymi domami-klockami, chociaż dziś płaskie dachy pojawiają się najczęściej na nowoczesnych domach. Dachy płaskie nie są najdroższym rozwiązaniem, do ich wykonania potrzebna jest jednak dobra ekipa i precyzja.

Warto wiedzieć, że płaskie dachy nie są idealnie płaskie. Niewielki kąt nachylenia sprawia, że z dachu może spływać woda, śnieg i zanieczyszczenia. Ten rodzaj dachu daje także możliwość stworzenia na nim tarasu lub ogrodu.

Jeśli nadal zastanawiasz się nad idealnym dachem do Twojego przyszłego domu, wejdź na stronę www.dobredomy.pl i zapoznaj się z gotowymi projektami domów.

Kategorie
Technologie i Materiały