Urządzamy pokój dla dziecka

Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko rodzice pragną stworzyć dla niego przyjazny kąt. Urządzanie przestrzeni dla małego dziecka to duża przyjemność, ale też wyzwanie. W tym artykule podpowiem na co zwrócić uwagę, aby było nie tylko pięknie, ale też praktycznie i wygodnie.

Wykończenie powierzchni ścian

Warto już na początku zdać sobie sprawę, że posiadanie dziecka wiąże się z dużym prawdopodobieństwem brudzenia wszelkich powierzchni. Oznacza to, że jego pokój, aby zachować piękny wygląd będzie zapewne wielokrotnie odmalowywany. Radzę więc jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat zadbać o dobre wykończenie ścian, aby ułatwić sobie miniremonty w przyszłości. Podstawą jest dobre wyrównanie podłoża. Jeśli ściana jest bardzo nierówna lub są duże pęknięcia i ubytki, to należy w pierwszej kolejności zastosować gips budowlany.

Aby nadać całej powierzchni idealnie gładkość warto wykończyć ją za pomocą gładzi gipsowej. Na tak przygotowanej ścianie ładnie będzie prezentować się farba, a także dobrze będzie trzymać się tapeta. Gładź gipsowa przyda się także do wygładzenia powierzchni sufitu. Wykańczając ściany warto wybierać farby i tapety o stonowanej, jasnej kolorystyce. Praktycznym rozwiązaniem jest wybór delikatnego kolorowego wzoru, na którym mniej będą rzucać się w oczy pierwsze zabrudzenia. Można też zdecydować się na farby, z których można zmywać nawet tłuste plamy. W przypadku kilkuletnich dzieci warto na części ścian zastosować farbę tablicową, na której swobodnie będą one mogły rysować kolorowymi kredami.

Podłoga idealna

Dzieci nawet kilku miesięczne dużo czasu spędzają na podłodze, dlatego koniecznie trzeba zadbać, aby była ona ciepła i nie śliska (płytki w tym przypadku są złym pomysłem). Aby zapewnić sobie łatwe utrzymanie czystości warto wybrać panele lub deski drewniane, a na nich ułożyć dywan lub specjalne maty do zabawy, które także łatwo można wyczyścić. Dywanowe wykładziny podłogowe dają miękkość i ciepło, ale trzeba liczyć się z tym, że może na nich lądować jedzenie, picie, a także plastelina, farby itp. A dywanik w razie czego można łatwo wymienić na nowy.

Kategorie
Poradniki