Tradycyjne fundamenty a płyta fundamentowa

Budując dom, zwykle dobrym rozwiązaniem jest położenie fundamentu na tradycyjnych ławach. Zdarzają się jednak sytuacje, w których fundament należy stworzyć na betonowej płycie, a wybór między owymi dwoma typami fundamentów może być dość trudny.

Fundament tradycyjny będzie najbezpieczniejszym wyborem, jeśli chodzi o znalezienie wykonawców dla inwestycji. Współcześnie firmy budowlane najchętniej podejmują się realizacji projektów właśnie na ławach fundamentowych. Błędnie jednak zakłada się, ze jest to rozwiązanie, które zawsze jest tańsze. Ostateczny koszt może być różny w zależności od ilości zużytych materiałów i specyficznych warunków terenowych. Przede wszystkim wybrany rodzaj fundamentu musi pasować do specyficznych warunków terenowych budowy.

Co to jest tradycyjny fundament?

Tradycyjny fundament składa się z ław betonowych i ścian fundamentowych. Ławy zbrojone są podłużnie za pomocą stalowych prętów, co zwiększa ich odporność na rozciąganie oraz ściskanie. Beton do ław wylewa się po uprzednim zabezpieczeniu ich za pomocą desek i cienkiego betonu bądź folią budowlanej. Do wylania ław fundamentowych wystarczający jest beton mieszany na placu budowy.

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa jest rodzajem fundamentu, w którym obciążenia wynikające z ciężaru budynku są przenoszone na grunt. Najczęściej wykonuje się ją z żelbetu, który jest połączeniem betonu oraz rożnego typu wkładek stalowych, na przykład prętów, lin, kabli, siatek itp.

Wykonanie fundamentu w oparciu o technologię płyty zajmuje mniej czasu niż budowa tradycyjnego fundamentu. Czas schnięcia betonu w przypadku płyty wynosi jedynie 5 dni, po upływie których można już przystępować do następnych etapów budowy. Ław fundamentowe powstają o wiele dłużej, a do ich całkowitego wyschnięcia potrzeba aż około 3 tygodni, podczas których prace budowlane muszą być wstrzymane.

Jaki rodzaj fundamentu jest lepszy?

Płyta fundamentowa jest częściej stosowana na gruntach o małej nośności. Dzieje się tak, ponieważ lepiej sprawdza się na tego typu podłożach. Z tego powodu jest to popularny wybór między innymi w Skandynawii. Fundament wykonany w tej technologii przejmuje cały ciężar budynku i równomiernie go rozkłada, dzięki czemu stanowi wystarczająco stabilną podporę dla budynku. Dzięki temu nie ma ryzyka pękania ścian w przypadku nierównego gruntu i trudnych warunków terenowych.

Jeśli chodzi o koszt budowy, w pierwotnym rozrachunku może się wydawać, iż ławy fundamentowe są tańszym wyborem ze względu na jakość stosowanych materiałów i ich ceny oraz ilość niezbędna do budowy. W praktyce jednak okazuje się, że nowoczesna płyta fundamentowa łatwiejsza i szybsza w budowie, ale często także tańsza. Zastosowanie tej technologii pozwala na przeprowadzenie kilku etapów budowy jednocześnie. Dzięki lepszej termoizolacji generuje także oszczędności w trakcie użytkowania domu.

Kategorie
Technologie i Materiały