Bardzo wiele prac wykonywanych za pomocą betonu jest dodatkowo wzmacniania stalowymi konstrukcjami, zwanymi zbrojeniem. Tak powstałe spoiwo nazywa się żelbetonem i jest podstawą konstrukcji ław i płyt fundamentowych, stropów oraz stóp fundamentów. Każde miejsce, w którym przewiduje się występowanie dużych obciążeń, które często muszą zostać przeniesione na grunt, zwykle uzbraja się, by nie doszło do destabilizacji powierzchni i rozciągania się betonu.
Fundamenty
Jednym z podstawowych zadań zbrojenia są fundamenty domu. Zależnie od ich typu zbrojenie będzie układane w wąskich, oszalowanych wykopach pod ławy lub na całej powierzchni przewidzianej pod budynek, jako płyta fundamentowa. Zbrojenie wykonuje się z prętów stalowych, żebrowanych, które są utrzymywane w odpowiedniej formie prostopadłościanu przez związanie ich ze strzemionami za pomocą drutu wiązkowego. Wykonanie wiązania zbrojeń jest o tyle interesujące, że do dzisiejszego dnia, mimo tak dużego postępu technologicznego, odbywa się ręcznie. Co prawda istnieją na rynku urządzenia typu wiązarki do zbrojeń, jednak w dalszym ciągu nie da się tutaj mówić o automatyce prac.
Na małych budowach można jeszcze spotkać wytwarzanie strzemion za pomocą giętarki, natomiast obecnie dokonuje się zakupu strzemion już zwymiarowanych. Pręty do zbrojenia mają zwykle średnicę od 10 do 16 mm, choć czasem stosuje się cieńsze, 8 mm. Należy zawsze pamiętać o pozostawieniu otuliny wokół zbrojenia, czyli przestrzeni, dzięki której pręty nie będą dotykać do podłoża. Ma to ogromne znaczenie dla trwałości konstrukcji. Otulina powinna mieć grubość co najmniej 5 cm. Dla ułatwienia prac można stosować podkłady utrzymujące zbrojenie na wymaganej wysokości.
Stropy
Zbrojenie stropów uzależnione jest przede wszystkim od ich typu. Stropy monolityczne uzbraja się krzyżowo lub jednokierunkowo. Całość realizuje się bezpośrednio na budowie, po uprzednim odeskowaniu całej powierzchni. Pręty zbrojenia nie mogą stykać się z szalunkiem, dlatego należy układać je na odpowiednich dystansach. Gęstość zbrojenia, grubość prętów i rozstaw strzemion określone są zwykle w projekcie budowlanym i powinno się postępować według określonych tam zasad. Samodzielna modyfikacja i ingerencja w zbrojenie jest ze wszech miar niewskazana, gdyż bardzo poważnie rzutuje na bezpieczeństwo całej konstrukcji. W stropach gęstożebrowych uzupełnia się dodatkowo żebra rozdzielcze, okolice kominów i schodów. Zbrojone są też gotowe stropy prefabrykowane, gdzie sposób i ułożenie zbrojenia opracowywane są indywidualnie pod dany projekt montażowy.
Oprócz tych dwóch podstawowych miejsc zbroić można także ściany, nadproża, wieńce i wszystkie lokalizacje, w których beton narażony będzie na rozciąganie. Najlepiej nie wykonywać zbrojeń samodzielnie, ale powierzyć ich wiązanie i montaż odpowiednim fachowcom, ponieważ jest to element konstrukcji na tyle istotnie wpływający na bezpieczeństwo jej użytkowania, że nie powinno się na nim eksperymentować. Wręcz przeciwnie: prace przeprowadzać należy zgodnie ze wszystkimi wytycznymi zwartymi w projekcie budowlanym.
Najlepszej jakości materiały niezbędne do wykonania zbrojenia znaleźć można w sklepie Realbud.com. Oferta obejmuje siatki posadzkowe, pręty gładkie oraz prążkowane, strzemiona czy drut wiązałkowy – wszystkie produkty dostępne są w konkurencyjnych cenach, o czym można przekonać się klikając w poniższy link: