Rewolucja w ocieplaniu? Poznaj izolację pianą poliuretanową!

Nie samą wełną mineralną żyje człowiek. Coraz większą popularność w Polsce zdobywa izolacja natryskowa pianą poliuretanową. Skąd coraz większe zainteresowanie inwestorów tą technologią izolacji i czy ma to sens?

Nie samą wełną mineralną żyje człowiek. Coraz większą popularność w Polsce zdobywa izolacja natryskowa pianą poliuretanową. Skąd coraz większe zainteresowanie inwestorów tą technologią izolacji i czy ma to sens? Przygotowaliśmy najważniejsze informacje o izolacji pianą poliuretanową.

Czym właściwie jest piana poliuretanowa?

„Pianka Poliuretanowa to materiał izolacyjny, który na dobre zagościł na polskim rynku budowlanym. Jego doskonałe parametry techniczne zapewniają idealną hydroizolację, izolację akustyczną oraz termoizolację. Izolacje natryskowe pianką znajdują zastosowanie w budynkach mieszkalnych jak i przemysłowych.” – mówi Maciej Matuszyk z firmy Matuszyk & Radajak – Ocieplanie Budynków Pianą

Pierwsze ocieplenia pianką poliuretanową wykonywano już około 50 lat temu, więc nie jest to wcale sezonowa nowinka. Od tego czasu ten rodzaj izolacji jest jednym z najlepszych i najtrwalszym sposobów na ocieplenie budynku.

W miejscu zastosowania, piana wytwarza warstwę izolacyjną pozbawioną mostków termicznych, co jest ogromnym plusem – szczególnie w sytuacji, gdy inwestor walczy o zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku i każda dodatkowa 1 kWh energii mniej jest na wagę złota.

Powłoka z piany poliuretanowej stanowi jednocześnie paroizolację – jest nienasiąkliwa. Jest odporna na agresywne środowisko chemiczne. Sposób wytwarzania tego izolatora eliminuje połączenia, które są słabą stroną wszelkich innych izolacji. Jako jedyny izolator zachowuje niezmienne parametry fizyczne w czasie. Odpowiedni dobór grubości warstwy piany wyklucza powstawanie tzw. punktu rosy.

Piana poliuretanowa, czy wełna mineralna? Porównanie

Zdecydowanie bardziej popularnym materiałem izolacyjnym w naszym kraju jest wełna mineralna. Czy jednak ten materiał zasłużenie zdobył większość rynku? Porównajmy oba systemy pod względem najważniejszych kategorii.

Zacznijmy od kwestii mostków termicznych. Piana poliuretanowa dzięki swojej konsystencji i właściwościom idealnie przykleja się do każdej powierzchni, a zwiększając swoją objętość 150-krotnie wypełnia najmniejszą szczelinę konstrukcji, dzięki czemu gwarantuje jednolitą powłokę eliminując mostki termiczne, których z całą pewnością chcemy uniknąć. Jak sytuacja wygląda w przypadku wełny mineralnej? Bardzo wiele zależy od wykonania izolacji, natomiast jak pokazują badania termowizyjne, nie istnieje sposób instalacji wełny, który zapewni doskonałą szczelność. 1mm szpara między pasami wełny pogarsza parametry izolacyjne budynku prawie pięciokrotnie! To może niestety zrujnować charakterystykę energetyczną naszego budynku.

Przejdźmy do kwestii wykonania izolacji. Niestety, w przypadku piany poliuretanowej bez specjalistycznego sprzętu nie będziemy w stanie wykonać izolacji w tej technologii. Zakup sprzętu do natrysku dla jednej realizacji z całą pewnością mija się z celem. W przypadku wełny mineralnej własnymi siłami będziemy w stanie zastosować izolacje. Będzie to szczególnie istotne w sytuacji, gdy liczymy każdy grosz i staramy się jak najwięcej prac wykonać samodzielnie. Jednak nie oszukujmy się – amatorskie wykonanie izolacji termicznej musi odbić się negatywnie na stratach ciepła z budynku, co w dłuższym okresie przełoży się na większe koszty ogrzewania budynku.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest przepuszczalność powietrza. Pianka jest paroprzepuszczalna i „oddychająca”, lecz nie przewiewna. Dzięki swojej strukturze działa jak inteligentna membrana, w kontrolowany sposób reguluje przepływ powietrza (nie wypuszcza ciepłego i nie wpuszcza zimnego). Jak to wygląda w przypadku wełny? Włóknista struktura wełny sprawia, że jest przewiewna jak sweter, który mimo swojej grubości w czasie wiatry nie zapewni dostatecznej izolacji.

Czy piana poliuretanowa to zawsze dobre rozwiązanie?

Oczywiście, że nie. O ile piana sprawdza się świetnie w przypadku izolacji dachów płaskich, poddaszy, posadzek, czy fundamentów, to możemy mieć problem z zastosowaniem jej na elewacjach budynków. Jest ona wykorzystywana do tych celów, jednak z pewnością natrysk dużo trudniej uformować do odpowiedniej powierzchni, co jest z pewnością pożądane w przypadku tego typu ocieplenia.

Piana poliuretanowa – czy warto?

Na to pytanie musi odpowiedzieć indywidualnie każdy inwestor. Na pewno warto sprawdzić realizacje firmy, z którą planujemy podjąć współpracę, a najlepiej umówić się na spotkanie z osobą, która wybrała technologię izolacji pianą PUR we własnym budynku.

Nie istnieją rozwiązania idealne, jednak bardzo wiele zależy od wiedzy i umiejętności specjalistów, którzy wykonują izolację, dlatego kluczowe jest sprawdzenie opinii klientów i dotychczasowych realizacji firmy.

Kategorie
Technologie i Materiały