Praca w magazynie jest wymagająca zarówno dla operatorów wózków widłowych, jak i paletyzerów. W każdym przypadku powinno być zapewnione odpowiednie ubranie robocze, zabezpieczenie głowy w magazynach wysokiego składowania, gdzie przechowywany jest ciężki materiał i istnieje ryzyko jego upadku z regałów, czy zsunięcia się ustawionych jedna na drugiej palet. Niezwykle istotne znaczenie ma również obuwie robocze, które musi mieć charakter obuwia bezpiecznego. Zatem obuwie ochronne i zawodowe nie będzie w tym przypadku wystarczające.
Obuwie bezpieczne do pracy w magazynie – co to znaczy?
Przestrzeń magazynowa musi spełniać rygorystyczne normy nie tylko konstrukcji całego budynku i stabilności stropów, ale również odpowiedniego materiału wykorzystywanego na podłogi. Najczęściej są to płytki antypoślizgowe lub podłoga żywiczna. Obuwie robocze bezpieczne powinno mieć oznaczenie od S3 do S5, w zależności od miejsca zastosowania w magazynie. Pracownicy akumulatorowni, gdzie ładowane są wózki widłowe powinni dysponować obuwiem antyelektrostatycznym. W każdym miejscu magazynu, a szczególnie tam, gdzie paczki rozładowywane są ręcznie i przenoszone na miejsce składowania, gdzie czekają na ponowny załadunek do samochodów ciężarowych, powinno się stosować obuwie robocze bezpieczne, które wyposażone jest w stalowy lub kompozytowy podnosek, który chroni przed upadkiem ciężkiego przedmiotu z siłą 200 J i naciskiem 15 kN. Oznacza to w praktyce, że upadnięcie przedmiotu ważącego do 20 kg na palce stopy nie spowoduje złamania, czy co gorsza zmiażdżenia. Oczywiście należy pamiętać, że podnosek chroni jedynie przednią część stopy, a nie całe śródstopie. Jednak lepsza taka ochrona niż żadna. Ze względu na specyfikę pracy trudno byłoby bowiem zastosować zbrojone całkowicie obuwie, gdyż mogłoby się po kilku godzinach pracy okazać zbyt ciężkie, nawet mimo zastosowania lekkich i wytrzymałych materiałów.
Półbuty czy trzewiki – co wybrać do magazynu?
W magazynie panują specyficzne warunki pracy. Aleje, gdzie poruszają się pracownicy na wózkach widłowych i strefy przeładunku, gdzie korzysta się również z paletyzerów muszą być odpowiednio szerokie, a poszczególne regały i działy magazynowe właściwie oznakowane, a także oddzielone od siebie, tak by w przypadku upadnięcia produktów z wysokości nastąpiły jak najmniejsze straty, a jednocześnie, by w przestrzeni magazynowej można było zmieścić jak najwięcej. Z powodu tego pracownicy muszą pracować sprawnie i dokładnie i aby ich praca mogła tak przebiegać muszą być wyposażeni w odpowiednie obuwie robocze. Do wyboru mają półbuty lub trzewiki oczywiście wyposażone w podnosek, a tam, gdzie istnieje również możliwość nastąpienia na ostro zakończony przedmiot także wkładkę antyprzebiciową. Ze względu na ochronę kostki, a nie tylko pięty tam, gdzie praca wykonywana jest dynamicznie lepszym wyborem mogą okazać się trzewiki, które dają większą stabilizację przy przeładunku towaru z ręcznych wózków jezdniowych. Półbuty będą wystarczające w magazynach, gdzie występuje składowanie z poziomu wózków widłowych.
Obuwie ocieplane do magazynu – gdzie się sprawdzi?
W magazynach, gdzie składowane są produkty spożywcze wymagające przechowywania w chłodniczych warunkach znajdują się tzw. mroźnie. To tam składowane są mięsa, nabiał i wszystkie szybko psujące się produkty, które wymagają mrożenia. Praca w takim miejscu wymaga stosowania nie tylko odpowiedniego ciepłego ubrania roboczego, w tym rękawiczek gumowych i ocieplanych na rękach, czy czepka na głowie, ale również odpowiedniego obuwia roboczego. Mogą być tu stosowane zarówno gumowce ocieplane z podnoskiem, jak i trzewiki ocieplane także wyposażone w dodatkowe wzmocnienia. Oferta obuwia roboczego do magazynu jest naprawdę szeroka dlatego konieczne jest dopasowanie go do specyfiki wykonywanej pracy.
Podeszwa obuwia roboczego do magazynu – czym powinna się charakteryzować?
Już wiemy, że najlepszym wyborem do magazynu są półbuty i trzewiki, jednak warto jeszcze zastanowić się nad doborem podeszwy. Tam, gdzie istnieje ryzyko przebicia stopy powinna być zastosowana wkładka antyprzebiciowa znajdująca się pomiędzy podpodeszwą – umiejscowioną pod wkładką wewnętrzną, a właściwą podeszwą wykonaną z gumy lub podwójnego poliuretanu. W obu wersjach podeszwy muszą być antypoślizgowe, a wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko wylania oleistych substancji odporne także na ich działanie. Warto zauważyć, że podeszwy wykonane z poliuretanu o podwójnej twardości zapewniają większą wygodę podczas pracy przez wiele godzin i można znaleźć wiele modeli butów z tego rodzaju podeszwą w ofercie obuwia roboczego.
Obuwie do pracy w magazynie powinno zostać zapewnione przez pracodawcę, gdyż taki obowiązek nakładają na niego przepisy prawa. Warto zapewnić pracownikom to, co najlepsze i wybrać obuwie dedykowane dla danego działu magazynowego, uwzględniające specyfikę pracy w określonych warunkach.