Marzysz o własnym mieszkaniu? Zobacz jakie to proste

Każdy z nas w pewnym etapie swojego życia zaczyna marzyć o przeniesieniu się „na swoje” i skończeniu z mieszkaniem u rodziców czy na wynajmie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak łatwo marzenia te wprowadzić w życie, w szczególności w dzisiejszych czasach. W tym artykule pokażemy, jak proste potrafi to być, wyjaśniając cały proces – od znalezienia kogoś takiego, jak deweloper w Trójmieście aż po odbiór mieszkania.

Jak znaleźć mieszkanie odpowiednie dla nas?

Rzeczą absolutnie priorytetową przy wyborze mieszkania jest określenie, gdzie tak właściwie będziemy mieszkać – jeśli planujemy życie w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie, interesował nas będzie deweloper w Trójmieście. Jeżeli z kolei postawimy na mieszkanie gdzieś indziej, będziemy musieli szukać innego.

Wiedząc już, w jakim mieście chcemy mieszkać, musimy też określić jego region. Celujemy w spokojne ubocze, czy wygodne centrum? To bardzo ważne, bo definiuje nie tylko cenę, ale i standard wykończenia oraz dostępną ofertę. Wiedząc już wszystkie najważniejsze rzeczy (koniecznie wraz z budżetem, jakim dysponujemy) możemy przystąpić do bardziej aktywnych działań.

Proces zakupu mieszkania – krok po kroku

Zakup własnego mieszkania powinniśmy rozpocząć od wyselekcjonowania tych deweloperów, których inwestycje powstają w określonym przez nas obszarze miasta. Mając taką listę, warto wybrać się na rozmowę z każdym z nich. Ta pozwoli nam dowiedzieć się wszystkiego na temat aktualnie dostępnych miejscach, ich ceny i wszystkich udogodnień, zazwyczaj dodatkowo płatnych (garażu, miejsca postojowego, komórki lokatorskiej i wielu innych). Nie warto decydować się na pierwszą ofertę, która zostanie nam przedstawiona – zawsze powinno się mieć porównanie. Mieszkania wcale nie muszą być horrendalnie drogie.

Tuż po podjęciu decyzji musimy dać o niej znać deweloperowi i podpisać umowę przedwstępną. Ta ustali nasz harmonogram wpłat na mieszkanie (płatność niemal zawsze rozkładana jest na raty, w szczególności wtedy, gdy mieszkanie nie zostało jeszcze oddane do użytku), ale też zapewni nas, że mieszkanie zostanie oddane danego miesiąca w stanie wskazanym właśnie w jej obrębie. Po dokonaniu pełnej wpłaty i oddaniu mieszkania do użytku konieczne jest dokonanie jego odbioru. W jego trakcie musimy sprawdzić, czy mieszkanie zostało stworzone zgodnie z umową i naszymi oczekiwaniami i czy nie ma w nim uchybień.

Mieszkanie nie jest jeszcze nasze – przynajmniej pod względem prawnym. Po dokonaniu odbioru, najczęściej (ale nie zawsze) w tym samym dniu, konieczna będzie wizyta u notariusza. W jej trakcie podpiszemy tak zwaną umowę ostateczną, która przeniesie na nas pełne prawa do mieszkania. Dopiero wtedy będzie ono w pełni nasze, a my będziemy mogli przystąpić do jego remontowania.

Podsumowanie

Choć sam proces zakupu mieszkania jest prosty i potrafi być szybki, zadbajmy o to, by przed zainteresowaniem się nim zgromadzić odpowiedni budżet. Tylko wtedy nasze plany i marzenia będziemy mogli przekształcić w coś realnego w odpowiednio szybkim tempie.

Kategorie
Mieszkanie