Malowanie dachów z blachy dla każdego

Przyjęło się, że prace związane z wysokościami, a szczególnie na dachach, zaliczyć należy do grupy raczej tych trudnych. Praktyka pokazuje jednak, że wystarczy odpowiednie przygotowanie merytoryczne i praktyczne, by malowanie dachów z blachy nie było trudnością nie do przebrnięcia. O czym warto więc pamiętać, przystępując do takich prac? Kilka cennych wskazówek prezentujemy już poniżej.

Cenne dobre przygotowanie

Odpowiednio przygotowana powierzchnia dachu do malowania to taka, na której nie uświadczymy słabo przylegającej rdzy, żadnych smarów, olejów, pyłów czy innych zanieczyszczeń. Żeby tak było, podłoże dachu z blachy warto przygotować ręcznie z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, a następnie odtłuścić i spłukać wodą. Tu dobrze sprawdzi się myjka ciśnieniowa wyposażona w dyszę rotacyjną. Skrupulatne przygotowanie podłoża dachowego do malowania to podstawa późniejszych efektów doskonałej przyczepności powłoki antykorozyjnej.

Jaką farbę na dach wybrać?

Choć malowanie dachów z blachy nie jest arcytrudne i tego zadania podjąć się mogą nawet amatorzy niezwiązani ściśle z branżą dekarską, to warto jednak wiedzieć, czym się kierować podczas wyboru farby na dach. Idealna farba powinna spełnić łącznie kilka parametrów.
Wysoka elastyczność farby na dach to podstawa – przy sprzyjających warunkach pogodowych bowiem powłoka malarska wysycha bardzo szybko. Duża odporność na promieniowanie UV to także podstawa. To gwarant niepękania, niekredowania i nieprzebarwiania miejscowego farby na dachu. Dalej – farba dedykowana dachom powinna być także odporna na różnorodne warunki zewnętrzne oraz tworzyć ma grubą powłokę, skutecznie odizolowującą podłoże dachowe od szkodliwych warunków atmosferycznych, jak i przemysłowych.

Wydajność materiałów do malowania na dachy z blachy to absolutna podstawa późniejszego zadowolenia z wyboru. Warto też pamiętać, by wybierać takie farby, które są odporne na rdzę, a ich użycie nie wymaga piaskowania. To właśnie sprawia, że całkowite koszty renowacji pokrycia dachowego zdecydowanie ulegają obniżeniu.

Kategorie
Odnowa i Remont