Listwy przypodłogowe i sufitowe – łatwe w montażu i niedrogie Od kilku lat wyraźny trend wnętrzarski promujący montaż listw przypodłogowych i sufitowych nasila się coraz bardziej. Fakt ten nie budzi zdziwienia inwestorów, bowiem listwy są łatwe w montażu, stosunkowo niedrogie (mogą być one wykonane z różnorodnych materiałów, od drewna po pcv), a ich efekt dekoracyjny jest naprawdę znaczący. Co więcej: charakter wybranej listwy nadaje stylu każdemu wnętrzu albo wzmacniając założone koncepcje dekoratorskie, albo delikatnie z nimi kontrastując. Listwy przypodłogowe i sufitowe tworzą również efekt drobiazgowej dbałości o detale architektoniczne, sprawiając, iż wnętrze staje się wizualnie dopracowane i po prostu eleganckie.
Listwy przypodłogowe – dyskretna korekta i detal wykończeniowy
Listwy przypodłogowe stały się już niemal obowiązkowym elementem aranżacji wnętrz. Dekoratorzy polecają je inwestorom głównie ze względów estetycznych, bowiem nie tylko dają one szansę dodatkowej, interesującej stylizacji, ale i świetnie maskują one nie zawsze wzorowo wykończoną podłogę przy ścianie. Nie jest przecież tajemnicą, że ściana tuż przy podłodze często pozostaje nierówna i w związku z tym nieestetyczna. Listwa przypodłogowa w takiej sytuacji przykrywa swą powierzchnią wszelkie niedoskonałości, maskuje usterki i sprawia, że wnętrze nabiera eleganckiego, dopracowanego charakteru. Niezależnie od funkcji korekcyjnej listwy przypodłogowe są ciekawym elementem dekoracji pomieszczenia. Wybór produktów jest obecnie na tyle duży, że można dobrać listwy zgodnie ze swoją koncepcją dizajnerską, od klasycznych, prostych i dyskretnych, po styl retro z licznymi ozdobnikami. Na polskim rynku dostępne są wręcz listwy przypodłogowe wykonywane ręcznie, ze żłobieniami lub rzeźbieniami. Takie eksperymenty estetyczne na pewno zadowolą odważnych inwestorów i warto dobrać je w zgodzie z własną wizją architektury wnętrz.
Listwy sufitowe – zdecydowanie będą one widoczne dla każdego użytkownika wnętrza
Używając w wykończeniach pomieszczenia listw przypodłogowych warto brać pod uwagę także – dobrze skomponowane z nimi – listwy sufitowe. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że o ile listwy przy podłodze mogą być jedynie delikatną korektą wykończenia ścian, to listwy sufitowe będą na pewno widoczne dla każdego, kto wejdzie do pomieszczenia. Listwy sufitowe można obecnie wybrać spośród tysięcy propozycji, warto więc dobrze przemyśleć swoją koncepcję dekoracji. Niektórzy przy ich użyciu nadają wnętrzu spokojny charakter, inni – jeśli wnętrze było dotąd wyposażone ascetycznie – ożywiają nimi jego wystrój. Klasyczne, drewniane listwy sufitowe to rustykalne ciepło, ale obecnie zdecydowanie częściej inwestorzy decydują się na mocne, niekiedy kolorowe akcenty listwowe na suficie, dodatkowo dopasowując je do planowanego lub już istniejącego oświetlenia wnętrza. Lekkie listwy sufitowe z materiału pcv są bardzo tanie i nie wymagają żadnych, skomplikowanych umiejętności montażowych. Większość z nich z powodzeniem zamontuje nawet amator. Nieco więcej precyzji trzeba włożyć w montaż bardzo dekoracyjnych, ręcznie kutych listw sufitowych wykonywanych na miarę i na indywidualne zamówienie inwestora. W takim przypadku montażysta musi być profesjonalistą, aby instalacja była poprawna. W ostatnich latach pojawiły się również na polskim rynku listwy sufitowe z lampami led, bardzo odważnie nadających wnętrzu określone style, od ascetycznych skojarzeń z jaskinią do medytacji buddyjskich mnichów, do żartobliwego stylu disco. Doświadczony architekt wnętrz pozwoli nam świadomie wybrać odpowiednią opcję, satysfakcjonującą dla inwestora. Niezależnie od tego, czy inwestycja dotyczy biura usługowego, czy też prywatnego mieszkania. Każdy wybór detali dekoracyjnych brać powinien pod uwagę przecież docelowe przeznaczenie pomieszczenia i oczekiwania jego użytkowników.