Elewacja budynku może być wykończona jednym materiałem. Jednak najczęściej stosuje się zróżnicowane rozwiązania na ściany budynku oraz cokół. Dzięki temu można uzyskać ciekawy efekt wizualny i jednocześnie trwałe wykończenie. W taką aranżację idealnie wpisuje się kamień elewacyjny, który skomponuje się zarówno z tradycyjnym tynkiem, drewnianymi panelami, tynkiem mozaikowym, cegłą klinkierową, czy nawet wielkoformatowymi płytami ceramicznymi.
Kamień elewacyjny i panele drewniane
Bardzo dobrym pomysłem jest wykończenie domu w drewnianych panelach. Tu można wykorzystać drewno egzotyczne lub rodzime gatunki, które są bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Oczywiście drewniane panele elewacyjne przed położeniem muszą być bardzo dokładnie zaimpregnowane, a montaż musi być przeprowadzony precyzyjnie, aby wilgoć nie dostała się pomiędzy mur, a drewniane wykończenie. Do takiej aranżacji elewacji doskonale pasują kamienie elewacyjne. Tutaj ze względu na ich doskonałe właściwości izolacyjne, a także odpowiednią impregnację przeciwwilgociową wybiera się je najczęściej do wykończenia cokołu, choć nic nie stoi na przeszkodzie by również ściany, chociażby na bocznych krawędziach wykończone były w kamieniu elewacyjnym, np. łupku kwarcytowym. Oczywiście ten materiał doskonale sprawdza się w klasycznych aranżacjach domów z bali, które można spotkać najczęściej na terenach górskich.
Tynk tradycyjny z kamiennym cokołem
Materiałem ciągle najczęściej wybieranym do wykończenia elewacji jest rzecz jasna tradycyjny tynk. Najlepszej jakości tynki silikatowe, a także silikatowe, można połączyć z kamiennym cokołem. Kamienie elewacyjne można wykorzystać również do wykończenia filarów czy zwieńczenia, czyli części budynku pod dachem. Z tradycyjnym tynkiem w zależności od wyboru określonego rodzaju kamienia elewacyjnego można stworzyć zarówno klasyczną aranżację w rustykalnym, jak i nowoczesną w stylu skandynawskim. Można postawić również na tynk mozaikowy w zestawieniu z kamieniem elewacyjnym. Takie wykończenie w sposób szczególny kojarzy się z elewacjami modnymi w latach 80-tych i 90-tych. Niemniej jednak tynk mozaikowy, który może występować w bardzo zróżnicowanej kolorystyce doskonale skomponuje się z kamieniem elewacyjnym i stworzy eklektyczną aranżację elewacji.
Płytki ceramiczne i kamień – udane połączenie
Choć kamień elewacyjny w większości kojarzy się z tradycyjnymi elewacjami, to jednak może pasować również do tych ultranowoczesnych. Zwłaszcza płytki granitowe doskonale sprawdzają się w zestawieniu z eleganckimi spiekami kwarcowymi. Również łupki mogą stworzyć udane połączenie z takim rodzajem wykończenia elewacji. Oczywiście najlepiej prezentuje się to w odpowiednich proporcjach. W dużych geometrycznych budynkach na głównych ścianach znajdują się wielkoformatowe płytki ceramiczne, natomiast kamienie elewacyjne – na filarach i w części fasady budynku tuż nad wejściem. Całość tworzy niepowtarzalny design.
Cegła klinkierowa i kamień – stwórz rustykalny klimat
Tradycyjne elewacje z cegły klinkierowej mają swój niepowtarzalny klimat. Można je jednak urozmaicić, nie mącąc sielskiego wrażenia i rustykalnego efektu. Warto również zauważyć, iż dzięki temu, że cegła klinkierowa dostępna jest w bardzo wielu barwach, także białej, czarnej czy piaskowej może stworzyć równie dobrze wykończenie w stylu prowansalskim, industrialnym, skandynawskim czy śródziemnomorskim – greckim. Można do niej dobrać odpowiedni do jej barwy kamień elewacyjny w dopełniającej bądź kontrastującej barwie. Warto zauważyć, że obydwa materiały charakteryzują się niską nasiąkliwością. Cegła klinkierowa posiada takie właściwości dzięki wypalaniu w wysokiej temperaturze oraz impregnacji, natomiast kamienie elewacyjne jedynie dzięki odpowiedniej ochronie przeciwilgociowej. Ponadto obydwa materiały są odporne zarówno na działanie wysokiej, jak i bardzo niskiej temperatury. Oczywiście należy pamiętać o użyciu spoin wodoodpornych przy ich montażu. Odpowiednie ułożenie oraz impregnacja sprawia, że wilgoć nie dostaje się do warstwy ocieplenia i nie tworzą się na powierzchni cegły wykwity pleśni i grzybów.
Chcąc stworzyć dwumateriałową elewację, warto jako jedną ze składowych wybrać kamień elewacyjny. Dzięki temu nabiera ona bardziej uniwersalnego, pod względem aranżacyjnym, charakteru i niewątpliwie staje się bardziej oryginalna.