Kamienie elewacyjne idealne do dwumateriałowych elewacji

Elewacja budynku może być wykończona jednym materiałem. Jednak najczęściej stosuje się zróżnicowane rozwiązania na ściany budynku oraz cokół. Dzięki temu można uzyskać ciekawy efekt wizualny i jednocześnie trwałe wykończenie. W taką aranżację idealnie wpisuje się kamień elewacyjny, który skomponuje się zarówno z tradycyjnym tynkiem, drewnianymi panelami, tynkiem mozaikowym, cegłą klinkierową, czy nawet wielkoformatowymi płytami ceramicznymi.

Kamień elewacyjny i panele drewniane

Bardzo dobrym pomysłem jest wykończenie domu w drewnianych panelach. Tu można wykorzystać drewno egzotyczne lub rodzime gatunki, które są bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Oczywiście drewniane panele elewacyjne przed położeniem muszą być bardzo dokładnie zaimpregnowane, a montaż musi być przeprowadzony precyzyjnie, aby wilgoć nie dostała się pomiędzy mur, a drewniane wykończenie. Do takiej aranżacji elewacji doskonale pasują kamienie elewacyjne. Tutaj ze względu na ich doskonałe właściwości izolacyjne, a także odpowiednią impregnację przeciwwilgociową wybiera się je najczęściej do wykończenia cokołu, choć nic nie stoi na przeszkodzie by również ściany, chociażby na bocznych krawędziach wykończone były w kamieniu elewacyjnym, np. łupku kwarcytowym. Oczywiście ten materiał doskonale sprawdza się w klasycznych aranżacjach domów z bali, które można spotkać najczęściej na terenach górskich.

Tynk tradycyjny z kamiennym cokołem

Materiałem ciągle najczęściej wybieranym do wykończenia elewacji jest rzecz jasna tradycyjny tynk. Najlepszej jakości tynki silikatowe, a także silikatowe, można połączyć z kamiennym cokołem. Kamienie elewacyjne można wykorzystać również do wykończenia filarów czy zwieńczenia, czyli części budynku pod dachem. Z tradycyjnym tynkiem w zależności od wyboru określonego rodzaju kamienia elewacyjnego można stworzyć zarówno klasyczną aranżację w rustykalnym, jak i nowoczesną w stylu skandynawskim. Można postawić również na tynk mozaikowy w zestawieniu z kamieniem elewacyjnym. Takie wykończenie w sposób szczególny kojarzy się z elewacjami modnymi w latach 80-tych i 90-tych. Niemniej jednak tynk mozaikowy, który może występować w bardzo zróżnicowanej kolorystyce doskonale skomponuje się z kamieniem elewacyjnym i stworzy eklektyczną aranżację elewacji.

Płytki ceramiczne i kamień – udane połączenie

Choć kamień elewacyjny w większości kojarzy się z tradycyjnymi elewacjami, to jednak może pasować również do tych ultranowoczesnych. Zwłaszcza płytki granitowe doskonale sprawdzają się w zestawieniu z eleganckimi spiekami kwarcowymi. Również łupki mogą stworzyć udane połączenie z takim rodzajem wykończenia elewacji. Oczywiście najlepiej prezentuje się to w odpowiednich proporcjach. W dużych geometrycznych budynkach na głównych ścianach znajdują się wielkoformatowe płytki ceramiczne, natomiast kamienie elewacyjne – na filarach i w części fasady budynku tuż nad wejściem. Całość tworzy niepowtarzalny design.

Cegła klinkierowa i kamień – stwórz rustykalny klimat

Tradycyjne elewacje z cegły klinkierowej mają swój niepowtarzalny klimat. Można je jednak urozmaicić, nie mącąc sielskiego wrażenia i rustykalnego efektu. Warto również zauważyć, iż dzięki temu, że cegła klinkierowa dostępna jest w bardzo wielu barwach, także białej, czarnej czy piaskowej może stworzyć równie dobrze wykończenie w stylu prowansalskim, industrialnym, skandynawskim czy śródziemnomorskim – greckim. Można do niej dobrać odpowiedni do jej barwy kamień elewacyjny w dopełniającej bądź kontrastującej barwie. Warto zauważyć, że obydwa materiały charakteryzują się niską nasiąkliwością. Cegła klinkierowa posiada takie właściwości dzięki wypalaniu w wysokiej temperaturze oraz impregnacji, natomiast kamienie elewacyjne jedynie dzięki odpowiedniej ochronie przeciwilgociowej. Ponadto obydwa materiały są odporne zarówno na działanie wysokiej, jak i bardzo niskiej temperatury. Oczywiście należy pamiętać o użyciu spoin wodoodpornych przy ich montażu. Odpowiednie ułożenie oraz impregnacja sprawia, że wilgoć nie dostaje się do warstwy ocieplenia i nie tworzą się na powierzchni cegły wykwity pleśni i grzybów.

Chcąc stworzyć dwumateriałową elewację, warto jako jedną ze składowych wybrać kamień elewacyjny. Dzięki temu nabiera ona bardziej uniwersalnego, pod względem aranżacyjnym, charakteru i niewątpliwie staje się bardziej oryginalna.

Kategorie
Technologie i Materiały