Ocieplenie poddasza to moment kluczowy w budowie domu i równie ważny, co termoizolacja ścian. Zalety ocieplania dachu można mnożyć, bowiem przekładają się one na skuteczność działania innych innowacyjnych rozwiązań w budynku, a przede wszystkim na realne oszczędności w ogrzewaniu. Mówi się, że przez nieocieplone poddasze może uciekać nawet do 25% ciepła – to zdecydowanie za dużo. Możemy zatrzymać tę spiralę niepotrzebnych wydatków, inwestując w profesjonalnie wykonane przez fachową ekipę montażową termoizolacji zarówno ścian budynku, jak i jego dachu.
Rodzaje ocieplenia dachu – wady i zalety.
Planując ocieplenie dachu, należy zastanowić się nad wyborem rodzaju ocieplenia. Obecnie, najbardziej rozpowszechnione i najpopularniejsze są dwa rodzaje ocieplenia:
-
ocieplenie dachu międzykrokwiowe;
-
ocieplenie dachu nakrokwiowe.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dokładnie zapoznać się z ich zaletami oraz wadami, by końcowy efekt zadowolił nasze oczekiwania.
-
Metoda międzykrokwiowa.
Jeszcze całkiem niedawno wszystkie strome dachy ocieplano praktycznie tylko tą metodą. Można śmiało powiedzieć, że jest ona sprawdzona na przestrzeni lat i dobrze dopracowana dzięki latom doświadczeń. Niestety, metoda nakrokwiowa ma jedną istotną wadę, którą jest powstawanie mostków termicznych na powierzchni krokwi. Dla choćby częściowej eliminacji tego problemu, często układa się dodatkową warstwę wełny mineralnej lub styropianu (w zależności od wybranego materiału do ocieplenia dachu w całości) bezpośrednio pod krokwiami.
-
Metoda nakrokwiowa.
Izolacje nakrokwiowe zdobywają z każdym rokiem coraz większą popularność, dzięki swoim unikalnym właściwościom i estetycznemu wyglądowi, proponując dobrą alternatywę dla izolacji międzykrokwiowej.
Z założenia do ocieplenia dachu tą metodą stosuje się specjalne płyty izolacyjne, które układa się na krokwiach lub na deskowaniu ocieplanego dachu. Płyty mają świetne właściwości izolacyjne, charakteryzują się wysoką odpornością na nacisk i działanie różnych substancji chemicznych, które wykorzystuje się w budownictwie. Ponadto, izolacja ta jest niezwykle trwała i wolna od mostków termicznych. Niestety, metoda jest o wiele droższa od tradycyjnej izolacji międzykrokwiowej, chociaż należy spodziewać szybszego zwrotu inwestycji, dzięki większym oszczędnościom w ogrzewaniu, jakie pozwala poczynić.
Ocieplenie dachu wełną – jaką wybrać?
Wełna mineralna jest najchętniej wybieranym materiałem do ocieplenia dachu. Na rynku mamy do wyboru wełnę mineralną z włókna szklanego oraz wełnę mineralną z włókna skalnego. Dużą zaletą wełny mineralnej jest jej niepalność i lekkość, co ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz dla samych prac ociepleniowych. Jest to materiał o świetnej izolacyjności cieplnej, zdolny do przepuszczania pary wodnej, do tego ma doskonałe właściwości wyciszające, jest plastyczny i elastyczny.
Ocieplenie styropianem.
Płyty styropianowe są równie świetnym izolatorem cieplnym dachu. Posiadają one podłużne nacięcia, które zwiększają elastyczność materiału. Najczęściej płyty styropianowe są produkowane ze styropianu grafitowego. To właśnie ten materiał zapewnia świetną izolacyjność termiczną. Coraz częściej spotyka się również płyty z polistyrenu ekstrudnowanego, odznaczające się względną twardością, dzięki czemu nie chłoną wody i charakteryzują się poprawną izolacyjnością cieplną.
Ocieplenie pianką pur.
Pianka pur, zwana również poliuretanową, świetnie się sprawdza przy izolacji dachu oraz fundamentów. Izolacja natryskowa, bo tak nazywa się metodę ocieplania pianką pur, cieszy się aktualnie bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza przy konieczności ocieplenia dużych powierzchni, gdyż jest jedną z najszybszych metod ocieplania. Panka pur jest materiałem wytwarzanym bezpośrednio w czasie prac ociepleniowych, z koniecznością użycia specjalistycznego agregatu. Jest to zatem metoda, której przeprowadzenie jest zarezerwowane wyłącznie dla firm specjalizujących się w tej metodzie.
Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.