Jaki rodzaj kostki brukowej wybrać?

Podjazd, alejki ogrodowe, obszar przy budynku, chodniki – to miejsca wymagające utwardzenia. Zwykle wybiera się na nie kostkę betonową.

Jest spore zróżnicowanie w ofertach kostki. Wybierając ją, trzeba jeszcze zastanowić się, jakie jej cechy są ważne. Różni się ona kolorem, kształtem oraz wymiarami. Zanim jednak przejdzie się do takich szczegółów, trzeba wybrać, jakiego rodzaju ma to być kostka brukowa. Można wybierać między kilkoma opcjami. Każdy wybór daje pewne korzyści.

Kostka zwykła, uszlachetniana czy płyta chodnikowa?

Zwykła kostka przemysłowa ma gładkie wykończenie. Wybiera się ją w miastach na chodniki. Sprawdzi się także na posesjach prywatnych i nie jest droga. Jeśli kostka chodnikowa nie przypadnie do gustu, można wybrać uszlachetnioną wersję. Jej wykończenie jest porowate, więc wygląda ona ciekawiej i nieco bardziej naturalnie. Inna możliwość to nie kostka, a większa płyta betonowa. Taki wybór podyktowany jest względami praktycznymi. Większe elementy układa się szybciej. Duże płyty lepiej także będą się prezentować, kiedy wykłada się bardzo duży obszar. Efekt, jaki tworzą płyty chodnikowe i kostki, jest zupełnie różny. O wyborze może tu zdecydować preferowana estetyka utwardzonej nawierzchni.

Ekologiczna kostka – kolejna opcja do wyboru

Z reguły chodzi o to, by szczeliny nie porastały roślinnością. Co innego jednak, jeśli wybierze się kostkę ekologiczną. Na obszarze nią wyłożonym są spore szczeliny. Może porastać je roślinność albo mogą zostać one wypełnione kruszywem. Chodzi o to, by w taki obszar mogła wnikać woda. Wybierana jest kostka ekologiczna wtedy, kiedy chce się zapobiec zatrzymywaniu wody na pewnym obszarze. Wielu osobom może ona bardziej spodobać się pod względem wizualnym. Ułożenie jej daje efekt naturalności, szczególnie jak porasta ją roślinność.

Wybierając, trzeba uwzględnić własny gust oraz kwestie praktyczne. Dużymi płytami szybciej się wyłoży duży obszar. Kostka ekologiczna niekiedy będzie niezbędna. Wybór między kostką w wersji standardowej a uszlachetnioną to kwestia preferowanej estetyki. Pod uwagę trzeba też wziąć posiadany budżet. Jaki jednak on by nie był, da się estetycznie i trwale utwardzić te obszary, które tego wymagają.

Kategorie
Poradniki