Jaka kostka brukowa na alejki ogrodowe?

Położenie kostki brukowej to wybór, który sprawdzi się w różnych obszarach działki.

Jest to materiał o uniwersalnym zastosowaniu. Jest dobrym wyborem do ogrodu, jeśli wybierze się odpowiednią.

Wyłożenie alejek ogrodowych kostką sprawi, że bardziej komfortowo będzie się po nich chodzić. To twarde, przyjemne i estetyczne podłoże. Koniecznie jednak trzeba wybrać taki materiał, który będzie pasował do ogrodu. Powinna się w nim znaleźć taka kostka brukowa, która doda mu uroku. W takim miejscu mogą się też sprawdzić betonowe płyty.

Wielkość, kształt i kolor kostki do ogrodu

Na mniejsze alejki najlepiej wybrać drobną kostkę. Taką też łatwiej będzie układać w linii falującej. Taki kształt to lepszy wybór niż prosta linia, szczególnie dla niewielkich dróżek. Na większej alei można położyć kostkę większych rozmiarów. Na brzegach wyłożonego nią obszaru powinny się znaleźć krawężniki drogowe. Zapewnią one trwałość alei. Kształt kostki, jaki dobrze będzie wyglądał w ogrodzie, to kwadrat i prostokąt. Grubość nie musi być duża. Po kostce będzie się jedynie chodzić.

Idealny kolor to jasna szarość, ponieważ barwa ta kojarzy się z kamieniem. Jest to kolor spokojny, co na obszarze pełnym zieleni jest dużą zaletą. Dobrym wyborem jest też jasny, piaskowy odcień żółtego koloru. Unikać najlepiej barw, które z powodu swej wyrazistości zakłócałyby spokój i harmonię tego miejsca.

Kostka czy płyty chodnikowe w ogrodzie?

Alternatywą dla kostki betonowej są większe płyty betonowe. One podobnie jak kostka mają uniwersalne zastosowanie. Większy teren wyłożony kwadratowymi płytami to miejsce, gdzie można ustawić krzesła i stół. Będzie to elegancki obszar dla wypoczynku. Mogą także płyty chodnikowe posłużyć do wykonania z nich alei. Ważny jest spokojny ich kolor, podobnie jak przy wyborze kostki. Ciekawym pomysłem na aleję z nich to ułożenie ich luzem jedną za drugą. Efekt będzie nieco niedbały, ale za to dający wrażenie naturalności.

Kostki i płyty betonowe to materiały mające dużą popularność. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednie i mieć pomysł na ich ułożenie, a zawsze będą pasować. Można je umieścić bez względu na styl ogrodu. Będą dobrym wyborem i do eleganckiego, i do takiego, który ma zachwycać urokiem naturalności.

Kategorie
Ogród