Jak zapewnić bezpieczeństwo w mieszkaniu?

W domach i mieszkaniach znajduje się dużo różnych instalacji, które zapewniają nam komfortowe życie. Gotujemy na kuchni gazowej, wykorzystujemy elektryczność do oświetlania pomieszczeń, a wentylacja usuwa z wewnątrz zużyte powietrze i nieprzyjemne zapachy.

Wielu zapomina jednak, że jeśli któraś z tych instalacji zawiedzie, to skutki mogą być opłakane. Dlatego też regularnie powinno się przeprowadzać ich przeglądy i konserwację.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeśli do lokalu mamy podciągniętą instalację gazową, zazwyczaj podłączoną do kuchenki oraz piecyka podgrzewającego wodę użytkową, musimy mieć też sprawną wentylację i układ kominowy. Usuwa ona bowiem dwutlenek węgla, który powstaje w trakcie spalania gazu ziemnego. Konserwacja wentylacji powinna być przeprowadzana każdego roku przynajmniej raz. Na początku robiony jest przegląd, podczas którego kominiarze sprawdzają drożność kratek wywiewnych oraz ciąg w kominach. Następnie, jeśli coś jest nie w porządku, przewody odprowadzające są czyszczone. Równolegle przeprowadzany jest przegląd i konserwacja instalacji gazowej. Również trzeba bowiem wykonywać ją corocznie, a polega na sprawdzeniu rurociągu przez gazowników specjalnym urządzeniem, które wykrywa ewentualne przecieki.

Eliminowanie zagrożeń

Ulatniający się gaz lub niesprawne odprowadzanie spalin może być powodem wybuchu lub zaczadzenia domowników. Zwłaszcza ta druga sytuacja jest groźna, bo o ile gaz da się wyczuć, to czadu już niestety nie. Nie bez powodu nazywa się go cichym zabójcą, ponieważ zwykle atakuje nocą i całkowicie niepostrzeżenie. Jednak nie tylko instalacja gazowe i wentylacyjne są kluczowe dla bezpieczeństwa. W mieszkaniach korzystamy bowiem także z prądu, a to stwarza dodatkowe zagrożenia, w przypadku niesprawnej instalacji. Może bowiem dojść do ryzyka porażenia lub pożaru. Przeglądy przeprowadza się obowiązkowo raz na pięć lat, natomiast konserwacja instalacji elektrycznej powinna być wykonywana niezwłocznie, gdy zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w jej działaniu.

W przypadku osiedli zarządzanych przez spółdzielnię mieszkaniową, to ona odpowiedzialna jest za organizację przeglądów wszystkich instalacji i dokonywanie ewentualnych napraw konserwacyjnych. Inaczej jest gdy mieszkamy w domu, wtedy samodzielnie musimy dopilnować spełnienia wszystkich wymogów. Niestety wielu ludzi usiłuje na tym oszczędzać, ponieważ nie ma skutecznych kar za uchybienie powyższych obowiązków. Często refleksja przychodzi dopiero wtedy, gdy ktoś zginie.

Kategorie
Poradniki