Jak zadbać o przewody wentylacyjne po zimie?

Odpowiednia wentylacja ma ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa osób przebywających w danym budynku. Choć jest niezbędna przez cały rok największe obciążenie występuje w trakcie sezonu zimowego.

Jest to bowiem czas, w którym często nie wspomagamy jej otwieraniem okien. Co więcej, podwyższona temperatura oraz wilgotność jest przyczyną wielu zagrożeń, które warto wyeliminować po zakończeniu sezonu. Dlaczego warto to zrobić? Jak zatroszczyć się o przewody wentylacyjne? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Dlaczego wentylacja zimą jest niezwykle ważna?

Niskie temperatury panujące na zewnątrz sprawiają, że większość z nas robi wszystko by maksymalnie uszczelnić swoje mieszkania lub domy a tym samym cieszyć się komfortem cieplnym przy zmniejszonym zużyciu energii. Niestety nie jest to do końca dobrym pomysłem. Maksymalnie uszczelniając nasze mieszkania narażamy się na rozwój drobnoustrojów oraz grzybów. Co więcej, wysoka temperatura sprzyja również rozwojowi pleśni, szczególnie gdy idzie w parze z podwyższoną wilgotnością.

Jeśli posiadamy instalację wentylacyjną wszystkie te szkodliwe dla zdrowia patogeny mogą dostać się do jej wnętrza a następnie powrócić do mieszkania w formie lotnych drobnoustrojów. Dlatego też po sezonie zimowym przewody wentylacyjne w naszym domu powinny zostać poddane przeglądowi oraz pracom konserwacyjnym

Prace konserwacyjne po sezonie zimowym

Jeśli posiadamy w swoim domu lub mieszkaniu system wentylacyjny na przełomie marca/kwietnia warto dokładnie sprawdzić jego stan. Oczywiście, samodzielne sprawdzenie czy wszystko jest w porządku jest raczej niemożliwe. Dlatego też warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się montażem oraz serwisem wentylacji. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasza instalacja jest w pełni sprawna i bezpieczna.

Jak wyglądają prace serwisowe w przypadku przewodów wentylacyjnych? Przede wszystkim sprawdza się ich szczelność oraz przepływ a także usuwa ewentualne usterki. Uszkodzone elementy wentylacji powinny zostać wymienione.

To jednak nie wszystko. Profesjonalna firma sprawdzi również, czy wilgoć nagromadzona w sezonie zimowym nie przyczyniła się do korodowania elementów wentylacji i usunie ewentualne elementy, które pokryte zostały rdzą.

Niezwykle ważne jest również odgrzybianie oraz usuwanie zabrudzeń z przewodów wentylacyjnych. Dzięki temu wentylacja jest nie tylko skuteczna, ale również całkowicie bezpieczna dla osób przebywających w danym budynku lub domu.

Z tych samych powodów niezwykle ważna jest wymiana filtrów oraz dokładne oczyszczenie kratek wentylacyjnych – szczególnie tych w kuchni oraz łazience. Na szczęście, decydując się na pomoc fachowej, doświadczonej załogi możemy mieć pewność, że przewody wentylacyjne będą całkowicie bezpieczne i sprawnie działające.

Podsumowując, jeśli posiadasz w swoim domu przewody wentylacyjne i zależy ci na ich skutecznym oraz bezpiecznym działaniu pamiętaj o tym, że wraz z nadejściem wiosny powinieneś zatroszczyć się o ich stan. Zima jest niezwykle wymagającym dla wentylacji okresem, po którym potrzebuje ona zadbania o jej szczelność oraz czystość

Kategorie
Odnowa i Remont