Jak dopasować pilot do bramy automatycznej?

Kiedy prace z zamontowaniem bramy automatycznej na naszej posesji dobiegają końca, z pewnością zastanawiamy się, jakie akcesoria będą nam w ogóle potrzebne, aby brama taka mogła działać poprawnie i abyśmy mogli cieszyć się jej sporą funkcjonalnością. Główne urządzenie, z jakiego będziemy korzystać przy obsłudze bramy to pilot, w związku z czym musimy wiedzieć, czym się sugerować, przy wyborze odpowiedniego.

Wskazówki dla początkujących

Naturalne jest to, że nie musimy od razu być ekspertami, jeśli chodzi o sprzęt związany z automatyką do bram, ponieważ odwiedzając sklep z pilotami do bram zostaniemy o wszystkim, co niezbędne poinformowani. Dlatego, kiedy zależy nam na dobrze optymalnego pilota to musimy dokładnie wiedzieć, czego oczekujemy od codziennego korzystania z bramy. O tym też musimy poinformować sprzedawcę, który na bazie zgromadzonego wywiadu doskonale zorientuje się co do tego, jaki dla nas wybrać pilot. Musimy wiedzieć, że do każdego napędu, a raczej do każdego z radioodbiorników przystosowanych jest do kilkunastu pilotów. Modele te muszą być kompatybilne z napędem. Jeżeli więc nie mamy pojęcia co do tego, jaki wybrać pilot to powinniśmy się zdecydować na sugestie sprzedawcy. Zwłaszcza, że wiele spośród pilotów sklepowych jest podobnych do siebie i mają podobne obudowy, aczkolwiek wyraźnie różnią się parametrami. Jeszcze przed pierwszym użyciem pilota należy go zaprogramować i to właśnie wtedy wychodzą na jaw poszczególne różnice w działaniu napędu i pilota. Warto wobec tego się przed tym uchronić.

Przeciętny klient przychodząc do sklepu jakim jest sklep z pilotami do bram może myśleć, że liczy się rodzaj napędu, czy jego producent. Aczkolwiek, nie liczy się nawet producent bramy. Najistotniejsze jest to, jaki jest producent, czy model radioodbiornika. To on odbiera sygnał z pilota, przekazując go bezpośrednio do centrali sterującej, jaka odpowiada za wprowadzenie bramy w ruch. W momencie wyboru pilota należy również zdawać sobie sprawę z tego, jak istotny jest jego zasięg. Przeciętnie, piloty mają zasięg od 50 metrów do 200 metrów. Oczywiście, dobór pilota z konkretnym zasięgiem będzie uzależniony od tego, w jakich warunkach na co dzień będzie ten pilot działał.

Komfort obsługi pilota

Odwiedzając sklep z pilotami do bram, jakie nazywane są również odbiornikami radiowymi możemy przekonać się, że w ostatnim czasie pojawiło się sporo urządzeń dzięki jakim można obsługiwać bramę. Są to na przykład innowacyjne klawiatury. Natomiast, nadal najbardziej popularne oraz komfortowe oraz intuicyjne w obsłudze są piloty. I to na nie najczęściej decydują się klienci. Każdy wie, jak często w ciągu dnia będzie korzystać z pilota, jaka jest grubość ścian garażowych, czy też jak podchodzi do oferowanych przez producentów akcesoriów. A to właśnie na tej podstawie dobiera się poszczególne piloty.

Piloty przeznaczone do automatycznego otwierania bram przesyłają sygnał radiowy, odbierany bezpośrednio przez odbiornik fal, umieszczony w centrali odpowiedzialnej za działanie sterowników. To centrala wpływa na to, jaki tryb zostanie wybrany, kiedy chodzi o działanie bramy. Głównie, korzysta się z dwóch trybów. Pierwszy to tryb automatyczny, a drugi to tryb określany: “krok po kroku”. Tryb automatyczny umożliwia regulację czasu zamykania bramy. Wówczas, naciśnięcie konkretnego przycisku na pilocie otwiera bramę, a za jej zamknięcie odpowiada centrala sterująca. Dzieje się to bowiem po odgórnie ustalonym czasie. W trybie “krok po kroku” mamy natomiast do czynienia z trzema opcjami. Pierwsze naciśnięcie pilota odpowiada za otwarcie bramy, drugie – za jej zatrzymanie, a przy trzecim naciśnięciu brama się zamyka. Poza tym, w nowoczesnych centralach można też dobrać wiele innych, nowoczesnych opcji, wykorzystywanych przy standardowym korzystaniu z pilota. Jedną z takich opcji jest funkcja furtki, a więc częściowe otwarcie bramy lub otwarcie tylko jednego skrzydła, kiedy chodzi o bramy dwuskrzydłowe.

Indywidualnie podjęta decyzja

Tak naprawdę, decyzja związana z tym, jaki wybrać pilot do bramy automatycznej jest decyzją indywidualną, należącą do klienta. Kiedy zdecyduje się on na dobór bramy to z pewnością wie, jakie ma oczekiwania, związane z jej regularnym użytkowaniem. To też między innymi determinuje wybór odpowiedniego pilota. Jak już wspomniano, mimo, że pojawiło się sporo urządzeń, znacznie bardziej rozbudowanych technicznie to nadal klienci sklepów z automatyką bram chętnie decydują się na piloty. Takie akcesoria są kojarzone z wygodą, bezpieczeństwem i brakiem komplikacji. Co de facto potwierdza się wtedy, kiedy pilot zostanie zaprogramowany, ustawiony na konkretną częstotliwość i skorzysta się z niego po raz pierwszy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dobrze będzie skonsultować się z przedstawicielem sklepu oferującego piloty lub zajrzeć na stronę producenta. Wybór konkretnego pilota do bramy ułatwi codzienne funkcjonowanie i podniesie poziom bezpieczeństwa w posesji. Dlatego, przy zakupie nadajnika radiowego warto kierować się wskazówkami zawartymi w tekście.

Kategorie
Dom