Hydroizolacje w budownictwie – rodzaje i zastosowane

Nawet na gruntach dobrze przepuszczalnych i piaszczystych stosuje się zabezpieczenie fundamentów i ścian przed wilgocią. Ochrania się w ten sposób konstrukcje budynku oraz jej elementy, a także termoizolację, na którą negatywnie działają substancje i agresywne związki chemiczne zawarte w wodzie gruntowej. Natomiast we wnętrzu domu, wszędzie tam, gdzie mury, posadzki, ściany i dachy są narażone na nasiąkanie, stosuje się hydroizolacje.

Rodzaje hydroizolacji

Istnieją różne kryteria, którymi można się kierować, by rozróżnić typy hydroizolacji. Ze względu na materiały wyróżnia się hydroizolacje bitumiczne, mineralne oraz z tworzyw sztucznych. Bitumiczne materiały izolacyjne to wszelkiego typu emulsje, masy i lepiki asfaltowe, polimerowo-bitumiczne masy uszczelniające oraz papy. Tworzywa mineralne to bentonity i mikrozaprawy, a sztucznymi izolacjami przeciwwodnymi nazwać trzeba folie, membrany, folie w płynie i powłoki żywiczne. Ze względu na przeznaczenie, izolacje można podzielić na uszczelniacze szczelin (taśmy, kity) oraz materiały do izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej.

Hydroizolacje podzielić można też ze względu na grunt, na który zostaną położone. Na glebach piaszczystych, przepuszczalnych, gdzie poziom wód nie dochodzi do fundamentów, wykonuje się tzw. hydroizolacje lekkie. Powstają one poprzez nałożenie kilku warstw elastycznych powłok asfaltowo-kauczukowych lub folii izolacyjnej. Podobnie, ale z dołożeniem drenażu opaskowego, wykonuje się hydroizolacje typu średniego na gruntach trudno przepuszczalnych, gdzie może okresowo zalegać woda lub podnosić się poziom wód gruntowych. Najwięcej pracy i materiałów najwyższej jakości wymagają hydroizolacje typu ciężkiego na glebach, gdzie poziom wód jest zawsze wysoki i sięga powyżej poziomu piwnicy. Tu najlepiej się sprawdzi, oprócz specjalnej konstrukcji fundamentów, mocna izolacja z papy lub folii układanej po zewnętrznej stronie.

Przeznaczenie i zastosowanie

Każdy rodzaj materiałów izolacyjnych charakteryzuje się innymi właściwościami, co predestynuje go do innych zastosowań w budownictwie. Lepiki asfaltowe, które można stosować na zimno lub gorąco, przeznaczone są do izolacji typu lekkiego, jako materiał spajający papę z podłożem lub samodzielną izolację przeciwwilgociową. Masy asfaltowe, czyli roztwory asfaltów z dodatkami wypełniaczy i modyfikatorów służą do gruntowania oraz wykonywania powłok uszczelniających. Najbardziej zaawansowane są masy polimerowo-bitumiczne, które dzięki świetnym parametrom mogą być stosowane nie tylko jako izolacje przeciwwilgociowe, ale i przeciwwodne. Wszelkie masy bitumiczne doskonale nadają się na izolacje ław i płyt fundamentowych, ścian piwnic, stref cokołowych budynków, zbiorników na wodę oraz tarasów. Szybkowiążące, zyskują niemal natychmiastowa odporność na deszcz. Te cechy są bardzo pożądane w dekarstwie, gdzie za pomocą odpowiednich mas dekarskich uszczelnia się połączenia blach i gąsiorów, zabezpieczając w ten sposób połać dachową przed przeciekaniem, nawet w przypadku intensywnych opadów deszczu przy bardzo mocnym wietrze. Masami bitumicznymi można też uszczelniać zewnętrzne ściany, powierzchnie uprzednio malowane oraz wykonywać wzmocnione włóknem izolacje wanien.

Jednym z najistotniejszych elementów dobrze przeprowadzonej budowy jest prawidłowo wykonana hydroizolacja budynku. Wilgoć przenikająca do wnętrza lub podsiąkające fundamenty nie tylko uszkadzają konstrukcję oraz termoizolację, co powoduje znaczne wyziębienie się budynku, ale i powodują możliwość zagrzybienia i pleśnienia wnętrza domu, co grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla użytkowników. Naprawa takiego wadliwego budynku jest niezwykle trudna i kosztowna, dlatego najlepiej już w pierwszych fazach budowy wykonać hydroizolację jak najlepiej, by później móc się cieszyć komfortowym użytkowaniem domu.

Materiały izolacyjne, które doskonale spełnią swoją rolę na każdym etapie inwestycji znaleźć można pod poniższym linkiem w sklepie Realbud – hurtowni materiałów budowlanych, która od ponad 25 lat dostarcza swoim klientom produkty najwyższej jakości w najlepszych cenach.

https://www.realbud.com/pl/hydroizolacje-22

Kategorie
Technologie i Materiały