Pompy spożywcze mają rozmaite zalety. Nic więc dziwnego, że takie urządzenia są coraz częściej stosowane w różnych branżach. Gdzie są używane? Z czego ten fakt wynika? Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Trzeba podkreślić, że śrubowe pompy spożywcze działają szybko oraz dokładnie. Są to generalnie rotacyjne pompy wyporowe. Rotory, czyli metalowe wirniki w kształcie śruby z wydłużonym skokiem obracają się mimośrodowo w takich elementach jak statory. Są to zaś generalnie nieruchome, gumowe części. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mimośrodowy obrót rotora w statorze przyczynia się do zabierania partii materiału z części ssawnej. Potem ten materiał jest przesuwany w sposób spiralny do części tłocznej pompy. Trzeba podkreślić, że dzięki temu jest możliwe profesjonalne tłoczenie cieczy zarówno o dużej lepkości, jak i gęstości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tłoczyć też ciecze zawierające nawet ciała stałe. Trzeba dodać, że śrubowe pompy spożywcze w żaden sposób nie niszczą struktury pompowanego produktu. Charakteryzują się odpornością na ścierne działanie cieczy i mają duże ciśnienie tłoczenia. Dodatkowa możliwość precyzyjnego dozowania powoduje, że praca odbywa się szybko, a także bardzo precyzyjnie. Każdy może dostosować wydajność do swojego zapotrzebowania, bo na rynku znajdują się rozmaite elementy z tej właśnie kategorii.
Gdzie znajdują zastosowanie takie elementy? Trzeba podkreślić, że między innymi jest to przemysł spożywczy. Wszystko dlatego, że śrubowe pompy spożywcze służą między innymi do tłoczenia takich elementów jak mleko, oleje, jogurty, śmietany, dżemy, konfitury, czekolady, musztardy, przeciery itp. Co ciekawe, takie maszyny są również stosowane w przemyśle gorzelniczym. Nic dziwnego – w końcu świetnie radzą sobie z takimi elementami, jak syrop glukozowy, zaciek itd. Dużo osób pewnie nie spodziewa się, ale śrubowe pompy spożywcze są stosowane także w przemyśle kosmetycznym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy ich użyciu pracować bowiem z takimi elementami, jak mydła, szampony, pasty, kwasy i zasady, detergenty, kremy itp. Jak zatem widać, możliwości jest naprawdę bardzo dużo.