Dlaczego klienci wybierają tak często standard deweloperski?

Nowe mieszkania sprzedawane jako niewykończone są ewenementem na skalę europejską. W Polsce jednak właśnie takie nieruchomości kupowane są najczęściej. Dlaczego tak chętnie decydujemy się na standard deweloperski, gdy mamy możliwość wykończenia mieszkania pod klucz?

Chociaż obecnie wielu deweloperów posiada w swojej ofercie usług wykończenia mieszkania pod klucz, to jednak nadal nie jest to rozwiązanie popularne. Szacuje się, że na usługę decyduje się zaledwie około10-15% kupujących nowe nieruchomości. Standard deweloperski, czyli mieszkanie, które nie jest jeszcze wykończone i wymaga dalszych prac, cieszy się największym zainteresowaniem. Warto przy tym wskazać, że w przepisach prawa nie znajdziemy dokładnego określenia tego, czym jest stan deweloperski.

Mieszkania w stanie deweloperskim wymagają na ogół takich prac jak:

  • zamontowanie drzwi wewnętrznych
  • kładzenie podłóg
  • wykończenie łazienki i kuchni
  • pomalowanie ścian lub inne ich wykończenie

W związku z tym osoba kupująca mieszkanie w takim standardzie musi albo samodzielnie, albo z pomocą zewnętrznej ekipy zająć się resztą prac. Skąd jednak wynika tak duża popularność stanu deweloperskiego? Powody są dwa – estetyczny oraz ekonomiczny. Wykończenie pod klucz oferowane przez deweloperów to tylko konkretne materiały do wyboru z katalogu, zatem klient marzący o konkretnych płytkach czy panelach, których nie ma w katalogu, będzie wolał wykończyć mieszkanie samodzielnie. Powód ekonomiczny z kolei odnosi się do kosztów. Wykończenie pod klucz to wydatek od 450 do 1200 złotych za metr kwadratowy mieszkania. Prace można wykonać samodzielnie lub z niewielką pomocą zewnętrznej ekipy w niższych cenach. Stan wykończenia pod klucz ma jednak swoich fanów. Przede wszystkim wybierają go te osoby, którym zależy na szybkim przeprowadzeniu się na swoje, a także te, które preferują wygodę. Wykończenie pod klucz jest również popularne wśród inwestorów, którzy zakupione mieszkania przeznaczają na wynajem.

Kategorie
Mieszkanie