Czy wiesz jak zajmować się swoim kotem?

Jak wiadomo posiadając kota musimy się w jakiś sposób nim zająć. Jest to troszkę odmienne niż zajmowanie się np. psem. Koty często chodzą swoimi ścieżkami, mają swój własny świat oraz humory. Zatem w jaki sposób zajmować się kotem? Wbrew pozorom przy kocie możemy mieć nieco więcej obowiązków niż przy psie. To, że nie ma konieczności wychodzenia z kotem na spacer nie oznacza, iż opieka nad nim zwalnia nas z odpowiedzialności.

Miejsce załatwiania potrzeb

Jeśli chcemy mieć kota w domu w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o zakup kuwety oraz odpowiedniego żwirku. Wiele osób zapewne zadaje sobie teraz pytanie jaki to odpowiedni żwirek? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy kotek ma swoje upodobania i trzeba to po prostu sprawdzić. Po zaakceptowaniu przez zwierzaka kuwety możemy mieć pewność, że kotek będzie się tam załatwiał. Nie trzeba go uczyć tego na siłę, a wystarczy jedynie kilka razy go tam włożyć. Pamiętajmy jednak, że po każdym załatwieniu się kotka musimy po nim posprzątać. Jeśli to zaniedbamy nasz pupil może wybrać inne miejsce w domu do załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Odżywianie i zdrowie

Przejdźmy teraz do kwestii żywienia. Tutaj duże znaczenie ma wiek naszego kotka. Jeśli jest to małe zwierzę podaje się mu specjalne mleko w proszku przy pomocy butelki czy smoczka. W przypadku, gdy nasz kotek trochę urośnie możemy zacząć dawać mu suchą karmę dla małych kociąt, a z czasem przejść na normalną. Warto pamiętać, aby od czasu do czasu do suchego pożywienia dodać mu mokre jedzenia oraz oczywiście zapewnić stały dostęp do wody. Warto pamiętać także o tym, że musimy dbać o zdrowie naszego pupila. Mowa tutaj o regularnym odrobaczaniu oraz szczepieniach. Dodatkowo w przypadku małego kotka dobrym sposobem jest delikatne masowanie mu brzuszka, aby ułatwić trawienie. Jak widać opieka nad kotkiem to spora odpowiedzialność. Artykuł powstał, dzięki konsultacji z gabinetem weterynaryjnym mieszczącym się w Częstochowie – duowet.net.

Kategorie
Poradniki