Sezon szkolny zbliża się wielkimi krokami. Instytucje oświaty muszą zadbać o bezpieczeństwo swoich uczniów.
W tym celu przeprowadza się cały szereg procesów konserwacyjnych. Jakie aspekty są szczególnie istotne i wpływają bezpośrednio na poziom ochrony naszych pociech?
Ryzyko wystąpienia pożaru, którego nie wolno bagatelizować
Każdy na pewno spotkał się z próbami pożarowymi, które szkoła musi przeprowadzać okresowo. Moment wolny od zajęć, który skutkował możliwie szybkim zebraniem się w miejscu ewakuacyjnym. Niby nic specjalnego, ale pokazuje istotę zagrożenia. Z tego względu przed wszelkiego typu firmami oraz instytucjami, stawia się obowiązek regularnego przeglądu sprzętu. Kontrola gaśnic odbywa się okresowo i ma odgórną procedurę.
Wymienia się wtedy proszek gaśniczy, wykonuje rozmaite próby (na przykład ciśnieniowe). W wariancie podstawowym nie ingerujemy jednak we wnętrze gaśnicy. W wariancie rozszerzonym, już owszem. Zazwyczaj przeglądu dokonuje się corocznie.
Prąd nie tyka elektryka…czy aby na pewno?
Bardzo ważnym elementem w dobie postępu jest instalacja elektryczna. Wszelkiego typu wtyczki oraz gniazdka muszą być zabezpieczone przed niepożądanym dostępem (inaczej nazywanym głupotą ludzką). Wyłączniki różnicowo-prądowe oraz inne elementy zabezpieczenia muszą zadziałać w sytuacji niebezpieczeństwa selektywnie. W tym celu stosuje się rozmaite pomiary oraz testy, badające sprawność rozwiązań.
Konserwacja instalacji elektrycznej to również pomiary rezystancji izolacji, a także wymiana wadliwych elementów. Każde newralgiczne miejsce stanowi realne zagrożenie podczas wystąpienia awarii. Szczególną uwagę poświęca się dokładności wykonywania wszystkich procedur. Trzeba pamiętać, że z energią elektryczną nie ma żartów. Prawidłowe funkcjonowanie oraz ochrona użytkowników są czymś oczywistym oraz koniecznym. Tu nie ma miejsca na błędy.
Inne instalacje są również ważne
Konserwacji poddaje się także inne instalacje, które ułatwiają ich dalsze eksploatowanie. Mowa tu na przykład o klimatyzacji oraz wentylacji. Przed szkołą staje zatem cały szereg procedur, które pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa uczniom. Zazwyczaj procesy konserwacyjne wykonuje się latem, gdy po szkole nie biegają małe dzieci.